Co należy zrobić po upadku? To co robią dzieci: PODNIEŚĆ SIĘ

Z pieluchy

piątek, 18 maja 2018

I tą wywrotową myślą zaskoczyła mnie, dumnego pracownika najlepszego internetowego serwisu sportowego w Polsce, ikonka młodsza podczas powrotu któregoś wieczora z kolejnego białego nabożeństwa w kościele. Dorwała się mianowicie do prasy darmowej i lokalnej, gdzie przykuł jej uwagę (brawo redaktor!) tytuł artykułu na pierwszej stronie "Plac zabaw z horroru" i rozbawił podpis pod zdjęciem (brawo redaktor!), który głosił, że piaskownica zamieniła się w ogródek.

Pomijając nabicie tekstu słowami nudnymi typu przetarg i konserwacja Maja dowiedziała się z niego o co chodzi i mnie, prowadzącego w tym czasie samochód, uświadomiła. Ponadto bardzo szybko odkryła, dlaczego gazety w tej postaci szans już nie mają, bo kiedy artykuł okazało się, że rozlewa się na stronę trzecią, to przełożenie stron w aucie okazało się beznadziejnym zadaniem, co Maja skwitowała: Powinny być szyte. Albo być na tablecie.

Nie jest to wpis na blogu o charakterze fundamentalnym, ale jako człowiek związany z mediami od blisko 20 lat, który zaczynał pracę w prasie, kontynuował w prasie, rozwijał w jeszcze jednej prasie, by wreszcie trafić do internetu i tam pozostać z satysfakcją przez równe 10 lat, nie mogłem odmówić sobie tej zarazem lakonicznej, jak i trafnej definicji: To co czytasz, ma być ciekawe. Na tyle ciekawe, by przekładać czytanie nad mycie się w wannie. A to już dobitny dowód na przekazane przeze mnie geny.

DSC_00841
PS. Moja starsza ikonka wraca właśnie z zielonej szkoły, po udanej towarzysko i wydarzeniowo oraz nieudanej pogodowo wycieczce. wreszcie dziś będę spał spokojnie.

******************************************************************************************************************

Dziękuje wszystkim bardzo mocno za przekazanie Hani 1%. Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
14:07, bartosz.raj , Z pieluchy
Link Komentarze (1) »
sobota, 18 listopada 2017

Tak się ostatnio składa dla mnie miło, że dziecko starsze, Hanutkiem zwane, wyrywa z domu jednego do drugiego przez ojca zamieszkałego nader często i chętnie. Są ku temu powody. Kiedy są siostry razem, to się lubią, więc się czubią. Dodatkowo każda uwaga, każdego, w każdej minucie dnia jest rozdzielona na dwie. Noc należy do Hani, która średnio 8-10 razy w ciągu tych 10 godzin prosi o obrócenie, kiedy Maja śpi. Ale jeden powód jest najważniejszy - kiedy sama z ojcem jest ten skacze wokół niej jak wiewiórka na widok orzeszka. Wszystko ma na jedno skinienie. I wykorzystuje to z wdziękiem nastolatki. Taka córunia tatunia.

Nie, to nie jest tak, że woli być tu, bo tu nie ma obowiązków. Ale gdy przyjeżdża sama, to inaczej to wygląda. Wszystko jest zaplanowane pod nią. I spanie, i oglądanie, spacery, obiady i nauka też. Nawiasem pisząc - łosoś nie wypada z mody. Majtek też korzysta, podobnie skupiając na sobie cała uwagę jednostki dorosłej. A po tylu miesiącach już bez większych problemów i bez - co najważniejsze - długich pobytów w przybytkach szpitalnych, nie wiem ile dni musiałoby być na rozłące, żeby za sobą zatęskniły. Więc korzystają na wyłączności.

Dla mnie to też świetna okazja, żeby dostrzec jak blisko pada gruszka od jabłoni. Nie łapię tych wszystkich bzdur w telewizji młodzieżowej, ani programów w stylu "Nasz nowy dom", "Drzewo marzeń" czy jak one tam mają na tytuły, za to cieszy mnie niezmiernie, że zwierzątka wszelakie są najważniejsze. Nie wiem kiedy role się odwróciły i to już nie ja znoszę do domu psy, koty, rybki i inne ptaki z chomikami. Ostatnio męczy mnie dziecko starsze o myszkę. Po tym jak latem chomik wybrał wolność przez okno klatka na gryzonie stoi pusta i jakimś dziwnym trafem się przypomniało. Negocjuję. Druga ikonka młodsza domaga się niezmiennie papugi. Sam miałem faliste i do dziś pamiętam, że pierwsze dwie to był zielony Maciuś i żółta Basia. Na razie się bronię.

Przed akwariami bronić się nie umiem, bo najchętniej sam bym postawił przy każdej ścianie domu. Ale jest tego więcej. Ostatnio nawet na odległość wymieniamy się wrażeniami z Master Chefa no i muzyka. W samochodzie leci od miesiąca non-stop to samo, więc dziewczyny wyjścia nie mają. A że nie za bardzo chcą wychodzić to też miłe. Co prawda Hanuta na swoich zajęciach ze śpiewu raczej naśladuje kobiece wyjce i jakiegoś Mrozu, ale już z tatą przechodzi na repertuar bardziej rockowy. Kradnie mi mojego deezera i zapodaje na komórce gdzie tylko jest. Jak mnie już kiedyś nie będzie nie mam wątpliwości, że jak usłyszy kawałek z takiego repertuaru to jej się przypomni jak wyliśmy razem w aucie i jak prosiła "Numer 2 jeszcze raz". No to jeszcze raz.

A poniżej dowód, że ta samotność im się czasem jednak nudzi. Zdjęcia z ranka, kiedy Hania wdrapała się do Majki na piętrowe łóżko.

IMG_20171118_175805_490

*********************************************************************************************************

DRODZY PRZYJACIELE!

Zdecydowałem w tym miejscu pokazać również konto prywatne. Jeśli chcecie nam pomóc i ufacie, że podarowane pieniądze trafią do Hani, proszę skorzystajcie z tego numeru rachunku (z dopiskiem "dla Hani"):

13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Powód: Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie pozwala nam skorzystać z naszych pieniędzy przed ich wydaniem. A rozliczenia bezpośrednio z kontrahentami (np. dostawcą wózka) zdarzają się rzadko. Nie zawsze starcza, żeby założyć kilkaset czy kilka tysięcy złotych na jakiś cel. I potem czekać na zwrot nawet kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli jednak uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać własnej córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.
Wg. najnowszego orzecznictwa taka zbiórka w internecie nie jest zbiórką publiczną, więc nie wymaga posiadania pozwoleń.

Bardzo dziękuję za przekazanie 1% dla Hani w tym i poprzednich latach oraz wszystkie inne wpłaty na konto Fundacji. Kwota tam zbierana na pewno pomoże Hani. Właśnie jest księgowana! Zawsze towarzyszy temu ogromna ulga i wdzięczność.

Jeśli nadal chcecie nam pomóc w ten sposób - będę szczęśliwy i wdzięczny (to subkonto Fundacji):

61 1060 0076 0000 3310 0018 2660

z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

BARDZO DZIĘKUJĘ

21:48, bartosz.raj , Z pieluchy
Link Komentarze (6) »
czwartek, 09 listopada 2017

Strasznie to miłe uczucie jest, kiedy dzwoni telefon od dzieci i niemal na pewno wiesz, że to nic złego. Dziś na ten przykład dzwoniła dwa razy ikonka starsza. Pierwszy, żeby mi powiedzieć, że dostała tróję z matematyki. "Dostateczna ocena to też dobra ocena" - powiedziałem, pamiętając jak ze dwa dni temu była lekko rozczarowana po teście z angielskiego, na którym zgarnęła 4+. "Nooo, pani Ania sprawdziła test przy mnie i powiedziała, że trója. Razy dwa" - i w rechot. Niby się już nie nabieram na te numery, ale potem się okazuje, że się jednak nabrałem.
A potem zadzwoniła drugi raz powiedzieć, że ręce ma już takie sprawne, co sprawdziła z panem Wojtkiem na j. polskim, że może układać domek z kart. Z przejęciem tłumaczyła, że to trzeba mieć ręce, które się nie trzęsą jak tacie, bo inaczej runie, i że do niedawna jej się to nie udawało. Była tak rozentuzjazmowana, że zapomniałem zapytać, czemu na lekcji polskiego rżnie w karty.

A propos trzęsących się rąk taty i innych cech jego zewnętrznych, wczoraj zadzwoniła ikonka młodsza. Maja zapytała, ile mam wzrostu. Powiedziałem, że jak się przeciągnę to będzie ze 180 cm, ale normalnie, po śnie, to może być ze 2 cm mniej. Chichotała się, podziękowała i rozłączyła. Po 5 minutach kolejny telefon. "A jakie masz oczy?". Odpowiedziałem, zgodnie z prawdą, że kolorem podobne do jej gałek, takie szaro-buro-niebieskie, choć w jej przypadku ta niebieskość dziecięca przeważa. Znów chichotała, dorzuciła, że to na religię i nim zdołałem dopytać co ma wzrost taty do nauki o bogu, przerwała połączenie. Na wszelki dorzuciłem jeszcze potem, że numer buta mam 44 a do wagi się nie przyznam, bo na szczęście nie znam.

20171027_202915
Te radości zwykłych rozmów
i oczekiwania na wspólny weekend, a już niedługo na wspólne 10 dni na urlopie, lekko zmącił dziś fakt, że znów byłem w szpitalu. Napisać, że miałem duszności a ręce latały mi jak podczas prowadzenia naszego starego diesla, to nic nie napisać. Choć rano mierzyłem ciśnienie, byłem niemal pewny, że przekraczając rozsuwane szklane drzwi Centrum Zdrowia Dziecka krew tłoczę zdecydowanie na czerwonych rejestrach, kwalifikujących mnie do szpitala, bynajmniej nie dziecięcego. I to wszystko przez zwykłą wizytę i to bez udziału mojej córki - po skierowanie i recepty. Odzwyczaiłem się chyba.

Hania będzie miała pod koniec listopada rezonans magnetyczny. Kontrola oczywiście z kontrastem, żeby po 3 miesiącach spokoju zerknąć, czy śmieć się nie poruszył i co tam cholernymi jamami wokół kręgosłupa, które tak spaskudziły pierwszą połową roku. Teraz (spluwam) nie boli, nie rzuca, nie paraliżuje. Jest tak „normalnie”, że czasem zapominam, że w sierpniu była przecież na usunięciu pręta podtrzymującego kręgosłup. Rok temu, równo, leżała w szpitalu. Facebook przez ostatnie dni przypomina mi zdjęcia, „które mamy nadzieję, że sprawią ci radość": Hania na izbie przyjęć, Hania śpiąca po operacji, Hania w szpitalnym kinie, szpitalnej świetlicy, szpitalnej auli na przedstawieniu „Kot w Butach”. Niemal całkowicie bez włosów, bez uśmiechu, z podkrążonymi oczętami. Zaczynało się właśnie chyba najgorsze 8 miesięcy w jej życiu.

To dlatego, choć telefony już o zawał nie przyprawiają, to ręce wciąż nie przestają się trząść.

**********************************************************************************************************

DRODZY PRZYJACIELE!

Zdecydowałem w tym miejscu pokazać również konto prywatne. Jeśli chcecie nam pomóc i ufacie, że podarowane pieniądze trafią do Hani, proszę skorzystajcie z tego numeru rachunku (z dopiskiem "dla Hani"):

13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Powód: Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie pozwala nam skorzystać z naszych pieniędzy przed ich wydaniem. A rozliczenia bezpośrednio z kontrahentami (np. dostawcą wózka) zdarzają się rzadko. Nie zawsze starcza, żeby założyć kilkaset czy kilka tysięcy złotych na jakiś cel. I potem czekać na zwrot nawet kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli jednak uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać własnej córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.
Wg. najnowszego orzecznictwa taka zbiórka w internecie nie jest zbiórką publiczną, więc nie wymaga posiadania pozwoleń.

Bardzo dziękuję za przekazanie 1% dla Hani w tym i poprzednich latach oraz wszystkie inne wpłaty na konto Fundacji. Kwota tam zbierana na pewno pomoże Hani. Właśnie jest księgowana! Zawsze towarzyszy temu ogromna ulga i wdzięczność.

Jeśli nadal chcecie nam pomóc w ten sposób - będę szczęśliwy i wdzięczny (to subkonto Fundacji):

61 1060 0076 0000 3310 0018 2660

z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

BARDZO DZIĘKUJĘ

17:51, bartosz.raj , Z pieluchy
Link Komentarze (1) »
sobota, 28 maja 2016

Odskocznia. Dwa zdania raportu i przeniesienie w czasie. OK? Pierwsze: Hania dwa dni po operacji czuje się średnio, zaczyna powoli jeść i ruszać się, ale ciągle po siadaniu bolą plecy, głowa i zastawka (operacyjnie). Lekarz uciskał nowy sprzęt (wyła) i stwierdził, że działa, ale dla pewności w poniedziałek rezonans, by już nie naświetlać łba tomografem. Więcej i szybciej czasem na moim FB.

W tak zwanym międzyczasie dostałem możliwość chwalenia się swoimi córkami na serwisie tata.gazeta.pl. Oto pierwszy fragment, wkrótce kolejne. Zapraszam.

WSZYSTKIE DZIECI NAJLEPSZE SĄ, CZYLI DLACZEGO DZIECKO NIE LUBIŁO GIMNASTYKI A KOCHA ROLKI?

gggdds
"[...] Minęły dwa lata prawie od tamtego sportowego zawodu, pierwszego w życiu. Majka jest już dużą dziewczynką, najlepszą siostrą. W związku z Hani chorobą, o czym następnym razem, jest nad swój wiek odpowiedzialna i inteligentna. Najlepsza.

I poszła w sporty kołowe.

Rower, hulajnoga, ostatnio na tej samej sali gimnastycznej kręci slalomy na zajęciach z rolek. Oszalała na punkcie tych sprzętów, praktycznie z nich nie schodzi. Mnie cieszy bardzo, że się rusza i to lubi. Czasem trzeba poszukać, nim się na siłę sportem uszczęśliwi, tym bardziej prawdziwe to zdanie, że Maja wróciła na gimnastykę i już jest dobrze. Zasad trochę mniej, ona trochę bardziej je akceptuje.

Patrząc, jak śmiga na rolkach czy ostatnio hulajnodze z czarnym humorem napisać mogę, że obie moje najlepsze córki na świecie nie chodzą, ale jeżdżą. Wczoraj w niedzielny wieczór ścigały się na długim podziemnym korytarzu Centrum Zdrowia Dziecka, między windami a oddziałem dziennym onkologii. Hulajnoga minimalnie była przed wózkiem inwalidzkim".

Całość TUTAJ, zapraszam. I ostatnie zdanie na koniec, aktualne: Hania ostro trenuje, by wstać z łóżka. Niestety na razie po kilku minutach w miarę OK następuje fala bólu wszelakiego. Cierpliwość musi mieć anielską.

DSC_0218

Prosimy o wsparcie dalszego leczenia i rehabilitacji Hani (link do strony Fundacji).
BPH S.A. 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

czwartek, 18 lutego 2016

Patrzę, jak wiele wpisów już w lutym było i pewnie chciałbym, by nie było ich wcale, bo wtedy oznaczałoby to świętego spokoju zachowanie. Ale nie ma łatwo. Jesteśmy kilka dni po chemii (finisz pastylek w poniedziałek o 10). Czekamy na wlew w przyszły piątek. Tyle "kipointów". A w szczegółach życie nabrało nowego kształtu, trzeba się przyzwyczaić, przywyknąć, mieć świadomość, że tak jak w zawodzie często korzystam z narzędzia relacji na żywo, to tutaj też muszę spodziewać się bramki o każdej porze. Dla nas lub gola dla wroga.

Miała ta notka posiadać tytuł "Dobry Dzień", ale nie będzie. Bo zapeszam i kiedy napiszę, że było ok, to za chwilę ok nie jest. Więc dla zmyły napiszę, że łatwo nie było, a ból pleców trzy godziny po wzięciu ketonalu pierwszego dnia w szkole może rozbić nawet najdelikatniej tkane poczucie normalności. Ale dziś było zdecydowanie inaczej, Hanuta w szkole była w kinie, po kinie była w pracy, gdzie podniecona sterydami i ciągle po nich głodna (to ta dobra strona mocy) stworzyła dzieła takie, które mają opisywać mnie i moje relacje w przybytku służbowym, co mimo ciężkiego dnia, zakręconych spotkań i kilku faktycznie wkurzających momentów wywołało na obu naszych mordach śmiech dawno nie widziany i słyszany.

IMAG23302

IMAG0093
Jedno zdanie na koniec. Ketonal łyka, sterydy bierze, czasem boli, czasem nie, nogi działają, nic nie drętwieje. Życie na żywo trwa.

Prosimy o wsparcie dalszego leczenia i rehabilitacji Hani (link do strony Fundacji).

1 % dla Hani
W formularzu PIT wpiszcie numer KRS 0000037904
W rubryce „Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%”
podaj: 18757 Raj Hanna

Jeśli już się rozliczyliście a i tak chcecie nam pomóc - będę szczęśliwy i wdzięczny (to też subkonto Fundacji, nie prywatne):
BPH S.A. 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

czwartek, 19 listopada 2015

Praktycznie trzy lata odpukać bez niczego poważnego, że jak się wreszcie coś cholernego przypałętało, to aż się zdziwiłem. Cichutki, szepczący wręcz głos usłyszałem w telefonie, kiedy Majtek z bólem ciężkim informowała mnie, że ma chrypę i boli ją gardło. Był też suchy kaszel i wreszcie wieczorem 37,8 st. C. Phi, rzekłby może ktoś, ale nie, nie ja. Przynajmniej nie w tym wypadku. O ile oswoiłem się (trochę), że Hanuta potrafi mieć 37,8 st. C. dwa-trzy dni po wyjadaniu chemii, to z Majką jest to sytuacja nowa i niewesoła. Raz, że jak taka iskierka lekko przygasa, to aż się kraje serce. Dwa, że kiedy nie ma siły, by być wszędzie i kiedy nie ma siły, by ciągle gadać, to świat staje się gorszy i smutniejszy. Coś ją sieknęło w szkole zapewne i musi się kurować.

IMAG1891
Wcześniej w tygodniu dała pokaz swojego charakteru.
W szkole dostała "zielony" (gorszy) z zachowania, ale nie wie dlaczego. Pyskuje, ale podobno to cecha ludzi w przyszłości bardzo inteligentnych. A w weekend urządziła sobie w buzi rzeź. Przyjechała już z poprzednią szparą po górnej jedynce, ale druga obok się ruszała. Ruszała, nie chwiała. Majtka jednak stan rozdygotania nie satysfakcjonował, postanowiła zatem zęba rozruszać, wcześniej dziesięciokrotnie upewniwszy się, że nie jest do wyrwania. Efekt był taki, że jak kładła się spać, to ząb twardo tkwił. Ale w kolejny dzień już się solidnie bujał. I postanowiła, że ojciec ma go wyrwać. Chwyciłem, ona rozdziawiła paszczę, szarpnąłem w dół przez papier, żeby się nie ślizgał, raz, drugi, bez kręcenia. Nie puścił. Puściła się za to krew, ściekająca po brodzie roześmianej do stanu niemal histerycznego buzi Majki. - Ty jednak jesteś nienormalna - skwitowałem tonem, by nie było wątpliwości, że to komplement. - Po kimś to ma - skomentowała z łóżka Hanka, bo jej młodsza nie mogła mówić z powodu wypełniającej otwór gębowy krwi.

Najprawdopodobniej ikonka młodsza uznała, że ojciec niedojda i rano wparowała do mojego łóżka z zębem w ręku i kolejną porcją krwi. Upewniła się, ze mimo niedzieli ta co kupuje coś za zęby o tym wie i dumna i blada odmaszerowała. Dziś ssie tabletki na gardło i łyka syropy przez tą wyrwę. Mam nadzieję, że się szybko wykuruje, mój twardziel. Paradoksalnie, czeka nas w przyszłym tygodniu więcej czasu razem. Hania będzie w szpitalu, odseparowana teraz od siostry z powodu wskaźników urągających zdrowemu rozsądkowi (odpowiedzialne za odporność składniki krwi 0,4 przy normie 4-10...). Trzyma się równie dzielnie, choć byle kich powinien ją zarażać. Tfu, tfu, tfu od 3,5 pół roku raz miała kaszel i gorączkę. I szybko się wywinęła, zdążyła przed rezonansem. Mam nadzieję, że teraz i jej siostra tak szybko wyzdrowieje i nie będzie dodatkowych zaburzeń logistycznych: H. ma we wtorek swoją 15. operację, dziś popływała w basenie i jest zdrowa i szczęśliwa. A Majka toczy swoją walkę z nudą chorobową i mam nadzieję, że szybko ja wygra.

22:16, bartosz.raj , Z pieluchy
Link Komentarze (2) »
piątek, 18 września 2015

Kiedyś już o tym pisałem, że ikonki lubią wodę co najmniej tak bardzo jak ich ojciec, i bez różnicy wanna to, basen czy jezioro. Kiedyś też, już jakieś zdjęcia z przybytku basenowego nam najbliższego pokazywałem tutaj, a także tutaj więc wybaczycie, że tu ich nie będzie, jednak jest to pewna trudność, by jednocześnie pilnować młodszej ikonki, żeby po nurku z pupą wypchniętą się wynurzyła, ikonki starszej, by susem nie pójść pod wodę zdołała i jednocześnie trzaskać z brzegu focie. Więc to nie o tym będzie, że się w wodzie prezentują bosko, bo to wszak oczywiste.

IMAG1707

Nie powinno być też o chorobach, bo po pierwsze - jakich chorobach? Hanka nie była chora od zimy 2013 (ferie, katar i kaszel oraz lektura - "Plastuś" + rezonans - tak, celowo wytłuszczam ten oczywisty paradoks), Majka poważnie zaś nigdy, a katar w jej wykonaniu to nie choroba. A po drugie, bo jeszcze przed niech-będzie-przeklęty-i-zginie-w-piekielnych-płomieniach lutym 2012 obiecywałem sobie, że to nie będzie wpis o przypadłościach antyzdrowotnych. Potraktujmy zatem ten wpis humorystycznie. Basen. Właśnie, basen.

Po tatusiu niewątpliwie odziedziczyły wiele pozytywnych cech, ale obok uwielbienia do wody także słabość zębów (związku brak, nie doszukujmy się) oraz uszu (związek bezpośredni). Tatuś mianowicie ma tak, że nie umie pływać bez zakrywania wodą całej głowy z uszami pod taflą i otwartymi oczami. Co kończy się zazwyczaj uszami zatkanymi, bolącymi rzadziej, ale też popapranymi. I owa genetyczna (?) przypadłość dopadła ikonki. Wpierw starsza jeszcze na Mazurach skarżyła się, teraz po regularnym przybytku basenowego odwiedzaniu młodsza. Ból to byle jaki, ale jak każdy ucha drażniący i niepokojący, zatem lekarz się przyglądał i generalnie nic nie wypatrzył. Na szczęście. Ale już wyskok na basen drugi raz w tygodni w najbliższą niedzielę będzie przedmiotem debat.

Ponadto - to już przypadłość dziewczęca, a nie odziedziczona - częste wizyty na basenie oznaczają czasem częstsze wizyty w toalecie. I dziś wraz z komunikatem, że "2800 - dobre macie wyniki" (nie pytajcie, akceptuję wnioski lekarskie, nawet jeśli od osoby lekarza zależą i trzymam się wersji, że przerywamy leczenie poniżej 1500 leukocytów dopiero), otrzymaliśmy również taki: "mocz do poprawki". Oczywiście okazało się, że to moja wina, bo głupi założyłem, że skoro wiele razy i badań było już w tym temacie OK, to nie bawiłem się w mycie podwozia o 7 rano przed nabraniem do kubełka. Na wszelki jednak zaserwuję żurawinkę, ogórki kiszone i po basenie furaginę, jeśli w debacie rodzinnej zostanę w temacie basenu przegłosowany.

IMAG1699

PS. To była 25 chemia. Dwudziesta piąta. 25 wlewów, około 30 zakłuć, trzy rezonanse magnetyczne. 27 tygodni temu (dwa razy przerwa) zaczęliśmy. 6 miesięcy. Pół roku. I jeszcze drugie tyle - oby, bo to oznaczać będzie, że założona w marcu linia jest słuszna i działająca. Dobrego weekendu!

HANIA JEST PODOPIECZNĄ FUNDACJI DZIECIOM ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ (link)

BPH S.A. 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660

z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Bardzo dziękujemy!

wtorek, 15 września 2015

Nawet jeśli będzie chaotycznie, to wybaczycie. Cieszę się, że szkoła się tak lekcjami ułożyła, że obie ikonki mniej więcej na te same pory chodzą oraz, że są to trzy dni na popołudnie i dwa na rano, przy czym dość kuriozalnie np. w poniedziałek teoretycznie (nie licząc WF) Hanuta mogłaby w przybytku edukacyjnym pojawiać się o 14, a w taki np. piątek, gdyby nie fakt, że jest uczestnikiem innych przyjemności, jak zakłuwanie i wlewanie, tudzież godzin kilka na wyniki czekanie, musiałaby wstawać po 6 i kończyłaby ok. 10.

IMAG1674_1_1

Fot. Wrocław. Radość dotrzymania słowa

Taki rozstrzał. Cieszę się też, że nie ma zaległości, dzięki dodatkowym lekcjom w czwartki, czego efektem w ostatnim tygodniu było np. to, że zrobiła więcej na tychże lekcjach i w weekend w domu, niż jej koleżanki i koledzy w klasie i się w poniedziałek nudziła. Cieszę się też, że udaje mi się na razie tak planować całą resztę życia, że i w poniedziałek daję im pospać fest obu, oraz w czwartek udaje się odebrać ze szkoły i jeszcze przed zmaganiami z chemicznym piątkiem pójść na basen. Cieszę się, bo do kolejnych umiejętności Majtka-Terminatora doszło pływanie, ona jest kompletnie szalona.

IMAG1679

Fot. Każdego tygodnia walka o zakładanie na noc gorsetu - trwa

Trochę wyszła z tego wyliczanka dni tygodnia, zatem, kontynuując, we wtorki Hanuta ma na tyle siłę, że na godzinkę na machanie nogami chodzi i dobrze jej to robi, nie tylko fizycznie, ale pewnego rodzaju kolejna rozrywka to jest. I tak poznaliście nasz tydzień bez mała cały, dodam jeno, że w weekend ma się skończyć pogoda i to nie jest fajne, to jest wręcz skandal! W poprzedni nasz weekend cudownie było we Wrocławiu, ale już w niedzielę wiało i lało, co przy wynikach wiadomo czego wiadomo jakich nie jest okolicznością sprzyjającą. Teraz też sądziłem, że się uda pożegnać basen ogrodowy, ale zamiast tego najwyraźniej będzie ten pod dachem plus kino.

IMAG1695Fot. Cotygodniowa codzienność - patio dziennego oddziału chemioterapii

Jest normalnie i oby piątek tego nie zmienił, bo uwierzcie lub nie, a Ci co mnie znają będą mieli z tym na pewno spory kłopot, uwielbiam kiedy nie dzieje się nic.

HANIA JEST PODOPIECZNĄ FUNDACJI DZIECIOM ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ (link)

BPH S.A. 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660

z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Bardzo dziękujemy!

poniedziałek, 13 lipca 2015

Najpierw zamiast tysiąca słów (kult trzech zasad: spanie, odpoczywanie, jedzenie):

IMAG1055

IMAG1083

IMAG1039

IMAG1069

IMAG1024
IMAG10591

IMAG1080

A teraz anegdota w formie dialogu. Hania leży w łóżku, rano, ja w wannie. Krzyczy:

- Tata, mogę zmierzyć temperaturę?
- A co się dzieje?
- Nic
- Jak to nic? Boli cię coś?
- Nie
- Źle się czujesz?
- Dobrze.
- Zimno ci?
- Nie.
- To po co chcesz mierzyć?
- Bo lubię.

Kilka minut później:
- Tata, pod jedną pachą 36,4 a w buzi 36,8. Drugim termometrem pod pachą 36,3 i pod językiem 36,6. Zmierzę jeszcze na wszelki wypadek pod drugą pachą.

I tak oto wyleczyłem się z pomysłu kupna termometru bezdotykowego. Kurtyna.

HANIA JEST PODOPIECZNĄ FUNDACJI DZIECIOM ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ (link)

BPH S.A. 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660

z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Bardzo dziękujemy!

11:10, bartosz.raj , Z pieluchy
Link Komentarze (5) »
czwartek, 19 lutego 2015

Inspirowany jej filmem z drałowania przy chodziku do szkoły. Bardzo dziękujemy!

unnamed

HANIA JEST PODOPIECZNĄ FUNDACJI DZIECIOM ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ.

BPH S.A. 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

1 % dla Hani: W formularzu PIT wpisz numer:
KRS 0000037904 W rubryce „Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%” podaj:  18757 Raj Hanna

Bardzo dziękujemy!

14:27, bartosz.raj , Z pieluchy
Link Komentarze (4) »
piątek, 06 lutego 2015

Wpadamy do domu, Hanuta jak zwykle przysiada na schodach i zaczyna pozbawiać się tuzina klamotów, ja w kuchni opróżniam torby. Słyszę stęki i jęki i dyszenie. Krzyczę więc z kuchni:

O: - Nie możesz zawołać po pomoc?!
H: - Ale chciałam spróbować sama ściągnąć te buciory.
O: - Póki jeszcze daję radę, to wołaj, bo po to jestem.
H: - Co to znaczy póki dajesz radę? Zawsze musisz być.
O: - No w końcu padnę i nie dam.
H: - To będziesz pomagał na kolanach.
O: - Jasne, albo na twoim wózku inwalidzkim.
H: - No raczej nie, tyłek ci się nie zmieści.

Tego dnia usłyszałem też, że w przeciwieństwie do Hanuty nie należę do bożej rodziny. Po prostu moja kochana córeczka.

21:30, bartosz.raj , Z pieluchy
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 stycznia 2015

Nie zauważyłbym, gdyby nie komentarz. Jeden wpis o WOŚP narobił takiego zamieszania. Ale skoro już to się stało, to od jutra by pozostać na tym miejscu zaczynam pisać o wybornej jajecznicy z pieczarkami, kotlecie schabowym z oregano i łososiu, co różowym kurczakiem bywa nazywany, a zalany rosołem ujdzie w przełykach nawet ikonek najwybredniejszych. I o daniu dnia oczywiście, które od zawsze jest kurzymi kawałkami z frytkami.

wosp

Od jutra to będzie Smak Raj.

20:34, bartosz.raj , Z pieluchy
Link Komentarze (5) »
wtorek, 16 grudnia 2014

Dopada przyziemność, i dobrze chyba. Rana sucha, goi się, nie boli, kłopoty wychowawcze Majtka w szkole/świetlicy/gimnastyce wyolbrzymione i wyprostowane, czas zająć się rzeczami dla każdej kobiety, nie tylko tak młodej, ważnymi - butami i stylistyką. Modą.

Z butami dla Hanuty jest problem przeogromny, dodatkowo wyolbrzymiony od czasu przywalenia jej w łuskach/aparatach obcasa. Obcas ów powoduje - w skrócie należytym - że do żadnych butów wyższych niż tenisówki owe łuski nie wchodzą. Wiem, bo byłem w wielgachnym sklepie w wielgachnym centrum handlowym i sprawdzałem kilka par kozaków, butów za kostkę, ciapów ocieplanych i nic na nogę nie wchodzi. Przyczyna prosta - układ stopy w łuskach nie pozwala na takiej jej wygięcie, by ta wsunęła się w but i nie ma znaczenia, czy suwaki są z jednej strony do kostki, czy z dwóch stron do pięty samej - nie wchodzi i już. Rozważana była nawet usługa szewska, polegająca - choć gwarancji nie dająca - na rozcięciu dodatkowym butów świeżo kupionych z tyłu od cholewki (tak to się nazywa?) aż po podbicie. Nic.

Aż stał się cud za 99 PLN. Nie dość, że to wchodzi, to jeszcze się podoba i jest czerwone, no i jest zimowe a przynajmniej jesienne, więc ryzyko chodzenia w klapkach do szkoły przy - 20 st. C. oddalone. PS. Tak, to zdjęcia Hanuty w nowych butach grającej w golfa tydzień po rozdarciu jej pleców wzdłuż i montażu pręta na jej kręgosłupie. Tak - ja też tego nie ogarniam.

fghjkjj

Majtek tymczasem szykuje się do kolejnej eskapady narciarskiej po świętach i jak typowa kobieta zmienia sprzęt co roku. Patrząc na jej wyborną pozycję dojazdową nie mam wątpliwości, że jeszcze za mojego życia na zimowych igrzyskach olimpijskich braku alpejskiego wstydu doczekam.

20141211_165820

 Hania jest podopieczną Fundacji Dzieciom Zdążyć z pomocą. Link tutaj.

BPH S.A. 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Bardzo dziękujemy!

15:52, bartosz.raj , Z pieluchy
Link Komentarze (2) »
sobota, 12 lipca 2014
poniedziałek, 02 czerwca 2014

Dzień dobry. Dzień Dziecka. W szkole. Pojechały dzieciaki na wycieczkę, kolejka i kiełbaska te sprawy. Tym razem beze mnie, ale z innym silnikiem napędowym. Ja w tym czasie wykonałem ostatnie kroki do rozpoczęcia rehabilitacji w Konstancinie. Hanuta będzie miała przerąbany miesiąc.

Codziennie o 8 przez ok. 2 h będzie dostawać wycisk. Od jutra. To oznacza, że szkoła trochę przepadnie, ale nie za dużo. Bo jest tak pokracznie wszystko ustawione, że trzy dni w tygodniu Hanuta chodzi na po 12-tej, a dwa na 8 lub wcześniej. Trudno, będzie brała lekcje do domu. A rehabilitacja na - jak mówią nie tylko policjanci - dzień dzisiejszy - ważniejsza. Wzmocnić nogi, poszerzyć zakres ruchu, to kluczowe. Ale to od jutra - bo dziś wycieczka. A jutro po ćwiczeniach zmęczone ciało, ale nie zmęczona głowa, będzie musiała zmierzyć się z egzaminem.

Hanka wycieczka

Pierwszoklasiści przez dwie godziny sprawdzają się, czy się nadają do klasy 2. W weekend przerobiliśmy z dziewczynami program, z dziewczynami bo Majtek włączyła się kompletnie, wprowadzając element zmyłki. Gdy np. dyktowałem zadanie matematyczne o pociągach i glutach w centymetrach (takich sztucznych, w kubeczku...) - rzucała fikcyjne wyniki. Podobnie, gdy pytałem o stolice Polski i sąsiadów tegoż kraju nad Wisłą. Ponadto odmiana, ortografia, sylabo-głosko-literowanie, matma i przyroda z elementami historii. To chyba pierwszy taki stresujący sprawdzian. Dla mnie - ona umie i na razie się nie stresuje, chyba będzie dobrze, o ile nie przytrafi się jakiś płaczliwy foch. Ostatnio ich mniej, ale przykład z wczoraj - wciąż występują.

A potem już ostatnia prosta i ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia. Pojeżdżę z nią też. Mogę paść, bo wywijanie nogami Hanuty styka się z wywijaniem nogami grajków w Brazylii. I nie wiem czy po meczu o 3 rano będę się miał po co jeszcze kłaść.

ojciec i Hanka

PS. I nie napiszę o tym, że nowy pręt wziął i zaczął się uwidaczniać tak jak jego brat starszy bliźniak pod skórą nad łopatką, żeby się nie denerwować.

apel

środa, 28 maja 2014

Taki pomysł miałem, żeby pojechać z dzieckiem na wycieczkę. Szkolną. Bo sobie tak kalkulowałem, że jak jej się pomysł ten spodoba, to może ze mną będzie mogła zrobić więcej, szybciej, łatwiej, a i opiekunowie klas dwóch (bo dwie na raz się wybrały), będą mogły ogarnąć łatwiej 40-osobową watahę. Wiedziałem, że droga daleka, autokar, teren eksploracji obszerny. Ale myślałem, że dam radę. Bałem się, że ona nie, że kilka godzin to za długo, że nie wszystkie atrakcje miejsca będą dla niej dostępne i może nie będzie z tego powodu fajnie.

Było. Późnym popołudniem stojąc już w korku pod Warszawą wywołanym ulewą i podtopieniami, dziecko ruszyło z ostatnich miejsc autokaru na pierwsze i tam zostało zadowolone, że widzi jak się wóz przez fale przebija. Ja już przysypiałem po kilku godzinach robienia za woła pociągowego (a konkretniej pchającego). Ona wskoczyła na tratwę, potem jeździła ze mną na chodziku labiryntem, przeszliśmy po moście w tunelu zapomnienia, gdzie mi się zrobiło... hmmmm ... słabo, okrążyliśmy mini-zoo, na baranach i za ręce zaliczyła ścieżkę zdrowia i na koniec wspinaliśmy się po krzywej podłodze krzywego domu (gdzie również... hmmmm ... zrobiło mi się słabo) i patrzyliśmy w wodzące za nami oczy nieruchomych twarzy. Wydaliśmy też trochę kaski upuszczając ją w leju czarnej dziury oraz na gluty w kubeczku w miejscowym sklepiku. A wszystko po ścieżkach ze żwiru. Niech to szlag.

Hanka, Krzywy Dom

Boli mnie kręgosłup, zmachany jestem potwornie, wieczorem padłem pół-martwy. Szczęście ikonki najważniejsze, ale na następna wycieczkę nie jadę. Muszę odpocząć. W pracy. Jedynie wniosek na koniec nastukam, że po raz kolejny wiem, że można z Hanką wszystko, mimo wszystko.

apel

18:16, bartosz.raj , Z pieluchy
Link Komentarze (5) »
piątek, 14 lutego 2014

Nie ma czasu na nic. Nie ma dzieci. Jedna z dłuższych rozłąk ostatnich miesięcy. Praca w nieunormowanym trybie, choć nie - jak najbardziej unormowanym. Od 6 do 24. Bo gdy Rosja zasypia, u nas wciąż wre. Na szczęście jest nie tylko znój, nie tylko bój, ale i złote medale. Tylko trochę pozwala odrzucić od siebie myśli, że się dawno nie widziało ikonek. Ale co ci chodzi? - zapytacie.Te zaś po ostatnich szkolnych wyczynach ewidentnie zyskują olimpijska formę. Strasznie się ucieszyłem, gdy dowiedziałem się, że nauczyciel w szkole pochwalił Hanutę za postępy w czytaniu, że już nawet się sama do tego czytania zgłasza, że już nie mówi, że się czytać nauczyć nie chce, bo jej nikt nie będzie chciał czytać, bo to wszak nieprawda i bezsens. Majtek tez w roli dopingowicza występuje, zaczęła czytać m, a i t, co już wystarcza do przeczytania Tata ma mata i ta mata ma ta. Lub coś w tym stylu.

Cieszę się, że dziś odpoczywają już (ferie), i że jeszcze tydzień, z medalem lub bez i przechwycę ikonki na naszą część owych ferii. Muszę jeszcze wytrzymać jedną rocznicę - 18 lutego. I kolejną, może jeszcze bardziej traumatyczną - 24 lutego. W niedzielę minie dokładnie 2 lata od dnia, a wtedy był to piątek, w którym dowiedziałem się, że moje dziecko ma kilkunastocentymetrowy nowotwór w rdzeniu kręgowym. Dziś pozostało "brrrrr" i tradycyjny niepokój przed kolejnym zaplanowanym na 7 marca rezonansem. Ale o tym drodzy w następnym kawałku, a teraz wracam do skakania. Bo o Soczi chodzi.

PS. Gorset do bani. Bożek ortopedii stwierdził, i.lub potwierdził, że zamiast korygować, jest odwzorowaniem ciut krzywej postawy i należy go zniszczyć i zrobić od nowa. Cóż - lepiej poczekać, niż krzywić.

Blog Roku

Hania jest podopieczną Fundacji Dzieciom Zdążyć z pomocą. Link tutaj.

BPH S.A. 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

1% dla Hanki! KRS 0000037904, a w PIT w polu „INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE”, w rubryce „CEL SZCZEGÓŁOWY 1%”: 18757 Raj Hanna

Bardzo dziękuję!wtorek, 28 stycznia 2014

Zamiast 1000 słów: Niezadowolenia nie widać.

Hania gorset

Hania gorset

Hania gorset

PS. Update 29.01.14. Gorset oczywiście do poprawy. Tylna część podpórki uwiera w miejsce gdzie kiedyś wystawał pręt z pleców. To wina moja - bo uległem ikonce i po przymierzeniu i przykręceniu tego elementu, zamiast założyć gorset raz jeszcze, wybiegliśmy na lekcję, bo Hanka koniecznie nie chciała opuścić tej z konstrukcjami kartonowymi. No i re-wizyta zaplanowana u gorseciarza.

Hania jest podopieczną Fundacji Dzieciom Zdążyć z pomocą. Link tutaj.

BPH S.A. 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

1% dla Hanki! KRS 0000037904, a w PIT w polu „INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE”, w rubryce „CEL SZCZEGÓŁOWY 1%”: 18757 Raj Hanna

Bardzo dziękuję!

poniedziałek, 27 stycznia 2014

W jednym przypadku wiadomo już jak ikonki ferie wyglądać będą. Po wspólnym tygodniu ze mną, pojedzie znów na narty:

Majka narciarz

W drugim przypadku postaramy się mocno zainwestować w konie i basen, co ewidentnie się spodobało (to drugie). I postaramy się by myślenie o terminie zbliżającego się badania rezonansem na początku marca owych chwil miłych nie zepsuły. Stary gorset będzie przeznaczony na stój kąpielowy. Jutro odbiór nowego.

Hania jest podopieczną Fundacji Dzieciom Zdążyć z pomocą. Link tutaj.

BPH S.A. 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

1 % dla Hanki! KRS 0000037904, a w PIT w polu „INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE”, w rubryce „CEL SZCZEGÓŁOWY 1%”: 18757 Raj Hanna

Bardzo dziękuję!

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Hanka jedzenie

Każde dziecko tak ma? Zwyczaj mamy taki, że jak jest dzień bez szkoły i ikonki są razem i chcą się bawić w pokoju bez wstawania z łóżek, to dostają ode mnie śniadanie na górę. Najczęściej mleko, banan i bułka z szynką, nie mylić z dietą przereklamowaną moim zdaniem Adama Małysza, a ja mam wtedy spokój i czas na chlapanie.

Dywan w izbie dziecięcej został mlekiem zalany już wielokrotnie. Nigdy kubek nie wypadł z rąk sam, zawsze przez coś. Ale w sumie rzadko taki scenariusz się odbywa, częściej potrącenie kubka stojącego na dywanie odnóżami tylnymi, tudzież odwłokiem. I tak już jest, że im częściej proszę, błagam, zaczynam zdanie od "Spójrz mi głęboko w oczy" i cedzę "tylko nie wylejcie mleka", to tym liczniej muszę na kolanach potem owe mleko zbierać.

To samo z innymi rzeczami, które można wylać lub wysypać. Ewentualnie zapomnieć, że się je ma. Wczoraj w kinie na 'Skubanych' zażyczyły sobie popcorn. Hanutę posadziłem i poszedłem odstawić pod ścianę sali kinowej chodzik, nim to zrobiłem zerknąłem z niepokojem na pełny karton kukurydzy w rękach Majtka i poprosiłem, żeby odłożyła na krzesełko obok, i nie ruszała póki nie wrócę, żeby nie wysypać. Nie wysyp, proszę nie wysyp, uważaj - dodałem z naciskiem. Nie było mnie od 8 do 10 sekund. Pod krzesełkiem 1/3 kubła prażonego popcornu była właśnie rozdeptywana. Oczywiście nie wiadomo jak to się stało, Hanka nie miała z tym nic wspólnego, bo jak ona to zrobi, to mówi najczęściej, "ojej, jestem niezdara", a Majka za to informuje, że "samo się wysypało".

Może jest to zadanie wychowawcze. Wszak po kilku razach utopienia telefonu w wannie przestałem go im udostępniać w danym mokrym momencie. Wychowały mnie.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9