"Co należy zrobić po upadku? To co robią dzieci: PODNIEŚĆ SIĘ"
piątek, 06 sierpnia 2010

Dziecko moje zaczęło świadomie używać wyrazu dla niej już oczywiście nie nowego, ale tym razem stosowanego w innym kontekście. I ja jestem winny, znów.

Zaczęło się na wakacjach, kiedy niemal wszystko było przedmiotem jakichś negocjacji, jakiejś umowy, jakiegoś paktu. Dialogi do niedawna jeszcze wyglądały w ten sposób, że ja coś proponowałem, ustalałem bonus za wykonanie proponowanego i dociekałem, czy zostały przepisy ustawy zrozumiane:

- Zgoda?

Kiwnięcie głową albo wykonanie było odpowiedzią na tak, dalsze negocjacje przedłużające się, że jednak jeszcze nie.

Teraz dziecko odpowiada - zgoda. W prześmiesznych kontekstach czasem, coraz częściej sama, niepytana czy zgoda, krzyczy - zgoda! I już nie tylko jako zwieńczenie paktów, ale też np. przy codziennych aktywnościach typu:

- Idziemy na rower? - Zgoda!
- Chcesz pić? - Zgoda!
- idziemy wreszcie do przedszkola? - Zgoda!

Z czego jak widzicie tylko to ostatnie pasuje mi, że tak się wyrażę bez zgrzytu, według dorosłego słownika. Śmieszy mnie to coraz bardziej, a dziś powaliło na ziemię, kiedy negocjowałem z Hanutą pójście z dworu na sikanie.

- To chodź, pójdę z tobą.
- Ale mi się nie chce, naprawdę.
- Trochę ci się chce, bo wywijasz nogami. Zrobię z tobą.
- Ale ja nie idę, bo mi się nie chce.
- Ale ja idę, bo mi się chce i ty idziesz ze mną, usiądzesz na nocniku i spóbujesz.
- Absolutnie nie chcę.
- A ja absolutnie chcę siku! [zdenerwowany]
- Zgoda.

00:28, bartosz.raj , Z pieluchy
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 sierpnia 2010

Kilka luźnych uwag po powrocie, zdjęcia później, bo jeszcze boli przy oglądaniu...

1) Wyjeżdżanie z dziećmi to nie to samo co wyjeżdżanie bez dzieci. Wyjeżdżanie z dwójką dzieci to też nie to samo co wyjeżdżanie z jednym dzieckiem. Sprawdzę rychło również gdzie w tej skali umęczenia jednak i uwiązania pewnego znajdzie się powrót w to samo wakacyjne miejsce w wersji jeden dorosły z dwójką dzieci. Na pewno nie będzie to to samo.

(w poniedziałek dzieci poszły do przedszkola i żłobka. Niezwykłe wrażenie lekkości - można ruszyć się z miejsca bez pytania gdzie dzieci, z kim zostają, kto idzie na obiad i kiedy kładziemy spać...).

2) Jedzenie na wakacjach to nie to samo co jedzenie w domu i nie to samo co jedzenie w przedszkolu/żłobku. Hanuta generalnie jadła więcej niż zwykle, bośmy wszyscy pilnowali, żeby dzień w dzień zupę i coś tam jeszcze wchłonęła, co w przedszkolu nie zawsze zapewne wychodzi (już widzę jak zjadła dzisiejszy makaron z serem). Po dwóch jajecznicach na śniadanie stwierdziła też, że jednak jajecznicy nie lubi. Majka za to wtryniała wszystko, gdy się odpowiednio do jedzenia skupiła. Towarzystwo i miejsce nie służyły smakowaniu, lecz raczej ganianiu między stołami.

3) Pilnowanie sikania na wakacjach udało się dużo bardziej niż pilnowanie sikania w domu i przedszkolu. Z pewnymi nawet sukcesami. Mianowicie Hanuta ani razu się nie zasikała, choć taniec ekwilibrystyczny nogami robiła za każdym razem i czasem już robiąc co trzeba na sedesie przekonywała, że jej się nie chce... A Majtek wreszcie udowodniła, że z tym nocnikiem w żłobku to nie lipa. Wczoraj, dajmy na to, już w domu, wzięła nocnik zarzuciła na plecy, ustawiła w "salonie" przed TV, zaczęła stękać i wrzasnęła "juuuuuż!" - kupa i siku przed snem.

4) Zachowanie dzieci nie zawsze jest na wakacjach takie samo jak w domu, choć bywa. Zachowania złe się napietrzają i kumulują i występują w częstotliwościach niespotykanych, te dobre giną zaś w otchłani jęków, ryków, wymuszeń, pobić, obrażalstwa i tupania. Hanuta bez towarzystwa (niemal rówieśnik wyjechał po 5 dniach a drugi pojawił się niespodziewanie tuż przed wyjazdem) dostaje świra. Nakręca się do awantury niezwykłej, rykiem zażynanego bawołu się odzywajacej. Podobne rzeczy na mniejszą skalę robi w domu i tu wydaje mi się, że winnego wskazać łatwo - rywalizacja w przedszkolu, gdzie najłatwiej zwrócić uwagę wrzaskiem.
Majtek zaś to łobuz. Pcha, szturcha, jak czołg się zachowuje. I wrzeszczy też, a jakże, dobitnie "NIE!"

(i tu akurat jest zupełnie inaczej niż w żłobku, gdzie weszła dziś i zamilkła, zrobiła się na wersję "jaka ja grzeczna", rączki do tyłu... Najwyraźniej trafia tam na silniejszych).

5) Jazda samochodem 200 km wygląda inaczej niż 20 km po mieście i kończę ten temat, bo mnie krew zaleje.

6) Nie boją się wody. Zimnej w jeziorze też nie. Czym udowodniły, że z tym bliżej im do ojca, który z wyjazdu wrócił z dwoma zapalonymi uszami, niż do NMG, która wróciła zamoczywszy pół nogi.

czwartek, 29 lipca 2010

Więcej jak opalenizna zblednie :-)

Hania i ja

Maja i czekolada

poniedziałek, 19 lipca 2010

Najbardziej to mnie trzepnęło, że za dwa lata idzie do szkoły. O Raju, jaka ona jest już duża! I wyrosła nie tylko wiekiem, ale i wzrostem, zmierzylim jej całe 103 cm, a buty czy kapcie jak kupujem, to zawsze są za małe i dziś trzeba było znów wymieniać.

Hania, tort

Z okazji urodzin dziecko mi zakomunikowało, że jest już w takim wieku, że nie sika, a Oskar jakiś, co ma 5 lat w przedszkolu, to już wcale, a wcale. Poinformowała mnie też, przypominając jeden z elementów walki z sikaniem, że bakterie co jej w siuśkach się mnożą jak mocz trzyma, to ona natychmiast wyrzuci do kibelka (i rano rzeczywiście popędziła), a potem pluliśmy do muszli z obrzydzeniem. Prezent pozwoli jej znieść podróż na wakacje, a babcia zaserwowała dodatkowo największą znaną mi gębę Hello Kitty (na kołdrze) więc szczęście jest pełne.

Podzieliła się też szczęściem z Milanem zgadzając się na wspólną organizację urodzin w plenerze po powrocie z wakacji, i poinformowała mnie łaskawie, że ja, mama i Majka mogą czuć się zaproszeni.

Sto lat, piękna i mądra córo moja!

piątek, 16 lipca 2010

Się wzięło i się zepsuło. Nigdy co prawda nie było tak, że córka moja Hanutą zwana wzorowym zachowaniem toaletowym się wyróżniała, niemniej jednak przygody w stylu mokrych majtek były ewidentnie kategorią sporadyczną w domu i przedszkolu. Się wzięło i się zepsuło, jak przedszkole odesłało dzieci, które w lipcu do przedszkola chciały jednak chodzić, do filii tegoż przedszkola trzy-cztery przecznice dalej.

Problem polega na tym, że tam jest wszystko nowe, większe, wspanialsze, a i cholerna pogoda, która żarem wali non-stop swoją winę niesie też. Mianowicie dziecko zaczęło lać pod siebie nader często, niemal codziennie gacie zasikane, zmoczone, albo chociaż ubrudzone w stylu "trochę popuściła".

Hanka, sikanie w majtki

Wściekłem się - bo jednego dnia były obietnice, że nagroda i Bóg wie co, za suche majtki będzie, drugiego była kpina, że się nikt nie będzie bawił, i że do żłobka z Majką pójdzie, w pieluchę zapakowana, a trzeciego groźby i krzyk, a nawet kary, bo już cholera wstąpiła we mnie. Pomogła na razie gigantyczna awantura i nawkładanie jej do głowy, a także opiekunce w przedszkolu, że ma tego pilnować.

Mianowicie najgorsze jest, że ona Hanuta doskonale wie, że chce siku, doskonale wie, że ma majtki, doskonale wie, gdzie jest łazienka, czy nocnik i doskonale wie, że się zerżnie, i że to jest złe.
Ale i tak sika, bo nie da się zakazać, nagrodzić, straszyć, jeśli dla dziecka korzyść z pozostania na placu przedszkolnym zabaw, nawet jeśli kosztem jest zesikanie się pod siebie, przewyższa istotnością konieczność pójścia do łazienki. Ale zagmatwałem... tzn woli się zesikać niż przerwać zabawę, nawet jeśli potem jest wrzask, krzyk i kara.

Wczoraj się nie zesikała, ale już po powrocie na podwórku tak nogi w supeł wiązała, że jej kazałem iść do łazienki do domu (5 metrów, 30 sekund) - kłamała, że nie chce, wijąc się w konwulsjach. Wreszcie zaproponowałem sikanie na trawę - zrobiła takim strumieniem, że normalnie dupę jej urwało. No nie wytrzymam tej głupoty.

Ciekawe, jak dziś. Przed wejściem do przedszkola dostała tyradę, ale jednak w stylu pokojowym. Jestem pełem najciemniejszych przeczuć.

środa, 14 lipca 2010

Od kilku dni, dzień w dzień. Megaturbogigabombowasuperhiper galeria.

Hania, Maja, basen

Hania, Maja, basen

Hania, Maja, basen

Hania, Maja, basen

Hania, Maja, basen

Hania, Maja, basen

Hania, Maja, basen

Hania, Maja, basen

Hania, Maja, basen

Hania, Maja, basen

Hania, Maja, basen

Hania, Maja, basen

Hania, Maja, basen

Hania, Maja, basen

sobota, 10 lipca 2010

... niespodziewanie nie po śliwkach, brzoskwiniach, czy nawet kapuście mlekiem zalanej, ale po jajecznicy z szynką + parówce z ketchupem na kolację. Made by Ojciec!
Przy okazji sukces kulinarny, jajecznica wchłonięta przez starszyznę dziecięcą, która niespodziewanie oznajmiła, że jajecznica smakuje równie dobrze co parówka, i że ona chce śniadania na wakacjach.

Majka

Dostanie!

czwartek, 08 lipca 2010

Dzień dobry. Dziś temat bliski nam wszystkim. Jakże uwielbiamy o tym dyskutować w gronie nie tylko rodzicielskim. Zawsze po wstępnych uprzejmościach ("jaki on ładny", "jaki rezolutny", "a jak je?", "a daje wam spać?") pada fundamentalne: "A jaką ma kupę?". I o tym dziś będzie!

O kupie gadać nie lubię. Kupa to fajna rzecz, ale intymna i dziecko starsze moje Hanutą zwane rozumie to już doskonale, więc jak jej narzeczony wparował z podwórka prosto do łazienki w trakcie posiedzenia, to się zawstydziła i go pogoniła.
Ja natomiast się aż wzdrygnąłem, kiedy przy okazji niedzielnej uroczystości rodzinnej seniorka widząc Majtka wcinającego chleb ciemny z pieca grubo maźnięty smalcem rzekła: "Czy jej to aby nie pokręci?", bo już-już spodziewałem się kilkugodzinnej dysputy o rozwolnieniach, kolorach (od jasno zielonego po stalowo szary i czarny) i konsystencjach.
Ale nawet nie.
Majtek chwyciła potem za marchewkę, zapiła czerwonym barszczem i frytkami, później zadowolona odeszła od stołu nie przejawiając żadnych niekorzystnych rewolucji jelitowych.

Do dnia następnego, albo i na-następnego, kiedy się wykrzywiła, nadęła, zaczerwieniła (do dziś jak się napręża to pojawiają się jej na czole ślady po ospie, ciekawe prawda?) i po godzinnej walce z dolnym fragmentem przewodu pokarmowego wydaliła z siebie z okrzykiem grozy czarny groszek. Od dni już paru czarne kamienne groszki pojawiają się nieregularnie, czasem są wielkości zajęczych bobków, czasem młodych (malutkich) ziemniaków, zawsze jednak rzut tym czymś powoduje zakrzywienie czasoprzestrzeni i mógłby zabić, gdyby ktoś chciał rzucać tym czymś, oczywiście.

Te stęki dziecka, które ono wykorzystuje też na zwrócenie na siebie należytej uwagi, doprowadziły nas do działań znanych nie od dziś wielu rodzicom, zwłaszcza tym wielokrotnym. Śliweczki. Mniam. Śliweczki to od zawsze była metoda 100 proc. skuteczna, po chwili Niagara występowała kupy.
Inna naukowa wiedza mówi mi, że podczas rozwolnień rotawirusowych nie daje się witaminy c, bo ta jeszcze rozwalnia, więc zapodajemy dziś Majtkowi vit. c w ilościach wiekszych.
I brzoskwinia dziś z rana była też. I ostrzeżenie w żłobku, żeby bananami i ryżami nie zapychać, na wszelki.

Efekt na razie jest do dupy... Ale wraz z upływem kolejnych godzin już strach się też pojawia, co się stanie potem. Zdjęcia z oczywistych względów na razie nie będzie.

poniedziałek, 05 lipca 2010

Tak wyszło, że jak się chce trochę zaoszczędzić i na wakacje odłożyć, to trzeba dziecka wizyty w przedszkolu ograniczyć. Oczywiście to żart - nie ma takiej ceny, która warta byłaby kwaśnego ryja Hanuty z powodu nie-pójścia do przedszkola, nawet teraz, kiedy przedszkole wzięło i na wakacyjne miesiące się przeniosło - po połączeniu dwóch jego filii. A może własnie dlatego - większa yrampolina, większa piaskownica, większa altana...
Hanka przedszkole nadal ubóstwia i nawet chwilowy w nim brak urlopującego się Milana jej nie przeszkadza.

Hanka, ZOO

Niemniej okazało się, że dokładając do zaplanowanych wakacji ekstra dwa dni możemy zapłacić za przedszkole w lipcu jeno połowę należności. Więc żeśmy postanowili, że w piątki nie chodzi i zostaje z ojcem. Tak się jakoś udało. Pierwszy piątek wspólny wypadł w ostatni piątek, Majtka do żłoba odstawiliśmy i sami się do ZOO udaliśmy. Drugi raz już, a za pierwszym pamiętam, że nie tak wiele Hanutę rzeczy w nim zainteresowało, poza goframi może. Teraz inaczej. Jednak świadomość rosnąca z dnia na dzień pod czaszką dziecka mego to rzecz piękna.

Hanka, ZOO

Przede wszystkim to żółwie. Tam gdzie się wygrzewały na wybiegu lam. Hanka zrozumiała, że to żółwie, które wcale nie mają git, bo są wyrzucane przez ludzi, co je kupują małe i zieloniutkie a jak brunatnieją, rosną i gryzą to już fajne nie są. Tzw. element edukacyjny nastąpił.

Po drugie nowe hipopotarium. Rewelacja. Trafiliśmy na karmienie akurat, zeszliśmy też do pawilonu z wodą dookoła i Hankę zamurowało na widok ciemnego pokoju z wielkim rekinem za szybą. I płaszczką. Co to płaszczka to wie z Ceebeebies, gdzie tańczą w rytm jej ruchów. Skąd wie, że nemo to nemo nie wiem, bo jak mnie pamięć nie myli, filmu tego u nas nie puszczali w domu. Za to piosenkę o czterech słoniach (nie wiem, czy jest inna wersja, ale słoni rzeczywiście było cztery) znam naddobrze.

Hanka, ZOO

Ale najfajniejsza w ZOO jest konsekwencja. Konsekwencja z jaką dziecko od bramy dopytuje, czy rozmawiałem z panią na temat pozostawienia balona i konsekwencja, z jaką taszczy swój plecak przez cały teren ogrodu zoologicznego co i raz się o ten balon dopytując i upewniając, że będzie miał ten sam motyw co na plecaku i nie przestając o tym mysleć nawet podczas 18 zjazdów na zjeżdżalni dmuchanej.  Bo wyprawa do ZOO jest jak na razie wyprawą, "żeby sobie tata pooglądał zwierzątka", najważniejsze w ZOO jest to, co przed ZOO.

Hanka, ZOO

21:12, bartosz.raj , Z pieluchy
Link Komentarze (1) »
czwartek, 01 lipca 2010

Wystarczyła chwila nieuwagi. Chwilunia. I masz ojciec placek:

Od tygodnia próbuję nauczyć "Czarna eLka w kołeczku się mieni". Odśpiewuje, że się w kółeczku "mieści" i dalej śpiewac nie chce. Skaranie boskie z tymi dziećmi. :-)

PS: Kolejorz gol już za dwa tygodnie, eliminacje Ligi Mistrzów!

12:35, bartosz.raj , Z pieluchy
Link Dodaj komentarz »
środa, 30 czerwca 2010

To musiał być dla niej dzień wyjątkowo szczęśliwy, skoro kończyła go zapewnieniami i dociekaniami, że była dzisiaj grzeczna (- Prawda?) i jutro też będzie taka sama grzeczna.
Ten przypływ wielkich uczuć, dobroci i w ogóle, nie bez przyczyny został wywleczony na wierzch i choć charakterologicznie dziecko me starsze jest aniołem, to jednak gadżety ten stan potęgują do rozmiarów niebotycznej łagodności wręcz.

Zaczęło się od pobudki i oznajmienia dziecku starszemu Hanutą zwanego, że jest niespodzianka. Gdy zobaczyła jaka, oniemiała, gębę rozdziawiła i oczy jej rozbłysły, jak nigdy przy jakiejkolwiek zabawce. Spytała drżącym głosem: - Czy jest delikatna?
A potem... (zobaczcie na minę):

sukienka, Hanka

I poszła w niej oczywiście do przedszkola. A po południu NMG wymyśliła, że kupi jej rower. Tak nie mylicie się - drugi. Bo ten, co go ojciec kupił najwyraźniej jest za nowy, za ładny, za różowy i zbyt princessowaty, bo się wywraca (przewińcie w dół na masakrę na twarzy) i jest ciężki, generalnie na te chude nogi jeszcze za duży.
I znalazł się na Allegro dezel rometa za 80 pln. Wsiadła i pojechała. I to jak pojechała! Aż furczy, śmiga, wywija na zakrętach, pierwsze zdanie jakie powiedziała do mnie dziś rano? - Pokażę ci mój nowy rower i wyszliśmy w gaciach jeszcze na klatkę podziwiać.

Odprowadziłem ją do przedszkola, jechała na rowerze. Biegłem szybko machając rękami próbując się wyzwolić z kurzu, który zostawiła za sobą. Wygrała, zdeklasowała.

Zdjęć na razie nie ma - jest za szybka lub ginie w tumanach. Księżniczka w bieli na dezelu. Ona jest już starsznie duża. Za 20 dni czwarte urodziny. Rany!

niedziela, 27 czerwca 2010

Niektórzy zaczynają weekend po 16 w piątek. Mój się zaczął po 18 w sobotę i skończył przed 17 w niedzielę. Ta prawie doba była super, bo zaiwaniało wakacjami na całej szerokości. W sobotę co robiłem nie do końca pamiętam, poza meczem - a jakże. Więc te wakacje to poczułem w niedzielę dopiero.

A nawet w niedzielę po godz. 10, bo przed tą porą na niebie nieba nie było. Potem za to była istna karuzela. Pojechaliśmy na działkę. Dwie godziny koszenia trawy to dla Majtka zbyt dużo. Za to rozrzucanie skoszonej i zagrabionej - bynajmniej nie nudzi się nigdy. Hanuta odkryła wiadro z wodą, więc obie były mokre. Potem odkryła porzeczki. Nie wiedziałem, że moje dziecko lubi porzeczki, to pierwsze, bo to drugie nadal nie wiem co nie lubi jeść.
Dobrze, że były porzeczki, bo z braku wody, kibla i na koniec też prądu prapolskie rwanie dóbr z krzaczka zajęło pociechy bez reszty.

Hania, Maja

Brudni i niekoniecznie nawet pokąszeni wrócilim, Majtka prosto do łóżka (3 godziny snu prawie), a Hanuta prosto do basenu, gdzie już na nią czekał Milan półnagi. Kolejne godziny zeszły na chalapaniu, ganianiu, jeżdżeniu na rowerze z mokrą dupą na bosaka i jedzeniem resztek zerwanych porzeczek. Obiady (Milan kotlet, Hanuta pomidorówa) też w plenerze.

Jak Majtek wstała to... wstała, a Hanuta pojechała z NMG na festyn gminny (a śmiejcie się), gdzie i lody były i motyle. A jak wróciła to już w towarzystwie - z Baśką i Milanem, przeleciały tylko przez mieszkania na druga stronę na plener i do piaskownicy. Wtedy wybiła 17 i ja wyszedłem do pracy.

Hania, Maja

Hanuta była w domu ok. 15 minut od wyjścia z niego rano do przyjścia spać o 20. Tak jak na wakacjach. I tak jak na wakacjach rodzice wakacji nie mieli, bo cały czas coś trzeba z dziećmi było robić w plenerze. Ja chociaż uciekłem sobie do nie wcale spokojnej i nie wcale cichej pracy na mecz, dzięki czemu wyborne doznania wakacyjne w pełni wciąż przede mną.

środa, 23 czerwca 2010

... podobno dzisiaj jest dzień ojca, podobno w domu czekają na mnie laurki od dzieci.

Na pewno nie był to dzień ojca, na pewno nie zobaczę się z dziećmi do rana.

wtorek, 22 czerwca 2010

... przynajmniej do czasu, kiedy jest szansa, że w tym łbie coś pozytywnego kiełkuje, bo akurat w moim przypadku już wsio ryba, czy czerep chronię czy nie i tak jakby coś z niego miało wypłynąć, to byłaby to ciecz nijaka i bezwartościowa.

Hanuta, kask rowerowy

Niemniej mamy oto na załączonym obrazku dowód jakże istotne jest łba chronienie dla estetyki i bezpieczeństwa. I nie ma żadnego znaczenia, że rower jest czterokołowy, że chodnik równy i pod samym domem, wręcz jakby w przedpokoju, i pod opieką, i przy małej prędkości i wiele innych. Była kraksa na zakręcie i twarz zdarta, ryk kontrolowany, podobno krótki, rano oko opuchnięte jakby się całą noc z Pudzianowskim się napieprzała. Wstrząsu mózgu ani tym bardziej wycieku wartościowej zawartości ze łba nie stwierdzono, na szczęście.

A więc na zdjęciach zrobionych dzień po tragedii nowoiwiczańskiej już czerep w kasku widnieje i tak będzie do czasu, kiedy sama będzie już sobie decydować, czy to co nosi na czubku szyjki warte jest ochrony, czy też nie. Bo nie mamy żadnej wątpliwości, że w kasku nie byłoby śladu, bo odepchnąłby kantem nacierający na twarz chodnik.

Hanuta, kask rowerowy

To co przy okazji mi się nasunęło, a co jest dowodem na niespecjalnie skomplikowane wypełnienie głowy mojej, to taka oto "myśl", że eksponowanie i ran nie zmienia się przez całe życie. Hanuta wparadowała dziś do przedszkola dumna niesamowicie od progu wrzeszcząc, że miała wypadek na rowerze i pokazując wszystkim obrażenia, co przynajmniej miało tę zaletę, że nie musiałem śie tłumaczyć z przemocy domowej.
Dokładnie tak samo robią starsze dzieci, które dumnie wnoszą do szkoły gips - dowód, że się spadło z naprawdę wysokiego drzewa, tak samo jak dorośli w pracy opowiadają koleżankom i kolegom, że ta śliwa na oku to jedynie odprysk ciężkiej walki samców, w której to tamten poległ sromotnie i broczy krwią dobę już całą.

Tak na marginesie - nigdy nie miałem nic złamanego, ale ostatnio kokietowałem się sam ze sobą bolącym kolankiem. Strasznie mnie bolało. O tu, i tu...

Tagi: ojciec raj
21:43, bartosz.raj , Poważnie
Link Komentarze (3) »
sobota, 19 czerwca 2010

Szmat czasu temu, kiedy dziecię moje numer 1 było mniejsze sporawo, tak mniejsze nawet od dziecia numer dwa w aktualnych jego rozmiarach, siedziałem ja z nim na naszym 10x10 raju i karmiłem. Były to długie chwile absolutnego skupienia i potem przeolbrzymiej dumy, kiedy słoik brokułowego risotto z królikiem znikał w paszczy dziecka Hanutą zwanego, w specjalnym krześle unieruchomionego. Trwało to godzinę, czasem dwie, czasem dwie jedzienia i jedna sprzątania. Ale trwało - to był sukces górnolotnie zwanej natury, że swoją obecnością dziecko zajmowała na tyle, że nie pamiętała o dzioba zaciskaniu i z obrzydzenia pluciu.

Majka

Przypomniało mi się to rozkoszne lunchowanie nie dalej jak wczoraj, a może przedwczoraj, kiedy wykorzystując aurę wybitnie nie powodziową udałem się na obiad z dzieckiem numer 2 do 10x10 raju. Ziemniaki (niestety słodkawe), co różnicy negatywnej nie robiło dziecięciu Majtkiem zwanemu, bitki pierwsza klasa, ekstraklasa nawet i do tego pomidor sztuk raz bez skórki.

Majka

Talerz wyszedł cały, pokaźnych rozmiarów, jego wyczyszczenie poprzerywane 17-oma okrzykami "aaaaaaaammmmmmmmmmmmmm" zajęło 4 i pół minuty. Tak mi się przypomniało przy okazji to risotto, bo o ile pamiętam, a jeszcze nie narzekam na pamięć, to pamiętliwe dziecko numer 1 było i zapamiętało, że mięsa jeść nie lubi. Więc jadło przecierki. A ten odkurzacz nawet ślimaka chciał zjeść.

Majka

Jedno i drugie karmienie było fanomenalne, fantastyczne i jak się okazuje niezapomniane.

PS: W poniedziałek Majtek idzie jeść do przybytku edukacyjnego