Co należy zrobić po upadku? To co robią dzieci: PODNIEŚĆ SIĘ
piątek, 07 grudnia 2018

Krótko: Hania od kiedy nie ma w plecach pręta czuje się swobodniej. Pisałem o tym, że każdy pręt ma dwa końce. Z jednej luz i odwaga robienia rzeczy fikuśnych, bez groźby, że coś pęknie, obluzuje się, albo wyjdzie. Z drugiej - pamiętacie w szkole na biologii jak się siało groszek, albo fasolę i to rosło jak szalone? Taką wiotką istotką jest dziś Hania, pracując dopiero nad odbudową mięśni i siłą, a brak pręta jest jak brak wsparcia. Fasolka miała przynajmniej patyka, do którego się ją przywiązywało, by rosła prosto.

Ale swoboda chyba na razie wygrywa, przynajmniej do czasu przyszłotygodniowego szpitala i badań rentgenem i rezonansem. A ta wolność owocuje też większym zaangażowaniem na rehabilitacji i szerszym zakresem dopuszczalnych ćwiczeń. Ostatnio na przykład rehabilitant postawił ją na czworakach. Opisywała mi to używając wielu słów, ja trochę nie umiałem sobie wyobrazić. Bo takie cuda nie zdarzały się przez ostatnie co najmniej dwa lata. Jeśli nie dłużej. W kategorii wyczynu umieszczałem nawet takie czynności jak samodzielne siadanie z pozycji leżącej na łóżku, przesuwanie się siedząc po kanapie, czy - też sukces ostatnich dni - przeskoczenie z wózka na fotel.

20181125_132931
Dzień po tym, jak napisałem w tym miejscu
o irracjonalnym niepokoju, Hania obudziła się z leciutką gorączką, bólem głowy i pojedynczym na szczęście haftem. Myśli, jak czarne chmury, nadciągnęły nad mój czerep i zrujnowały dzień lub dwa. Tak jak pisałem - zdrowy rozsądek wtedy nie działa, jest wyłączony. Nawet jeśli wiadomo, że pół szkoły choruje, w tym kolejne pół na rotawirusy i inne cholerstwa. I właśnie w tym dniu, kiedy zastanawiałem się: rozwinie się, czy nie rozwinie, to choroba, czy nie choroba, zwomituje, czy już nie? zadzwoniła wieczorem w tonie mocno rozemocjonowana: ZROBIŁAM CZTERY KROKI.

Nie rozumiem, co w dniu słabości i złego samopoczucia, pchnęło ją do wysiłku, ale przesunęła w pozycji na czworakach kilka razy rękami do przodu, trzymając odwłok w górze. Wiem, brzmi to kuriozalnie. Ale uwierzcie szybko, bo już kończę lekko wzruszony, to wyczyn godny powrotu Kubicy do Formuły 1. Na pierwsze zwycięstwo przyjdzie jeszcze czas, mam nadzieję.

************************************************************************************************************
Dziękuję za Wasz 1%! Jeśli nadal chcecie pomagać Hani - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
wtorek, 04 grudnia 2018

Pojawił się długo już (jak na naszą skalę) nieobecny niepokój, ten chory, irracjonalny, znikąd, zupełnie nieuzasadniony. Bo przecież wyliczając trzech jeźdźców apokalipsy - ból, porażenie, womity - nic nie występuje (odpluwam wielokrotnie), nie jest nic gorzej, a forma Hani nawet jeśli nie skokowo, to jednak rośnie.
To wkurzające poddenerwowanie wynika ze zbliżającej się wizyty w przybytku szpitalnym. 10 grudnia lądujemy w Centrum Zdrowia Dziecka na zaplanowane badania. Te mają dać odpowiedź, albo przynajmniej dostarczyć dane, czy konieczna jest (i jak rozległa) operacja kręgosłupa. Jak wiecie, bo stukałem o tym tutaj jakieś trzy miesiące wstecz, Hania pierwszy raz od 6 lat ma wyjęte z pleców wszystkie pręty stabilizujące. Odżyła, stała się bardziej ruchliwa, pewna siebie, odważniejsza na ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Ale też pozbawione prawie całkowicie mięśni plecy mają trudność w trzymaniu kręgosłupa w pionie i ten się często, zwłaszcza w pozycji siedzącej, przekrzywia.

IMG_20181124_141236_448
Ale nie to jest powód tego dziwnego uczucia strachu
. Badania to rentgen i rezonans. Oczywiście z kontrastem. Ten drugi nie tylko pokaże jak wygląda teraz śmieć, przy zmienionym układzie kręgosłupa, ale też pokaże co gnój knuje, jeśli knuje. I chyba stąd ten niepokój, że jeszcze przed świętami coś sieknie. I choć rezolutnie stwierdzam, że wszystkie symptomy pogorszenia nie występują, to też po ludzku mam świadomość, że wciąż siedzimy na tykającej bombie o ogromnej mocy zniszczenia. I nie umiem się tego głupiego może niepokoju wyzbyć.

Pomaga patrzenie na nią. Na jej energię, chojrakowanie kiedy udowadnia mi, że znów po dwóch latach potrafi sama przesiąść się z wózka na kanapę, siadać i robić inne fikołki na łóżku. Że można zostawić ją samą w wannie, bo ma siłę się trzymać i sama zmieniać miejsce. Że próbuje - jak dziecko, ale powoli wchodzące w świat co najmniej młodzieżowy, z zapałem, ale też myślą, że jakoś to będzie - zmusić się do ćwiczeń i ruchu. Że pozwoliła i jest całkiem w tym konsekwentna, założyć sobie na nogi specjalne ortezy z regulowanym stawem, które układają stopy i kolana w stworzony przez naturę sposób. Ortezy te ciągną, naginają, rozciągają mięśnie i stawy i mają sprawić, że nogi przynajmniej teoretycznie, wrócą do ułożenia, pozwalającego na stanięcie.
Jak to ona, już świruje i próbuje. Ale na to jeszcze przyjdzie czas. Na razie trzeba zmusić się do kilku godzin dziennie, po ćwiczeniach lub gorącej kąpieli, by się w to załadować i wytrzymać. Zakładanie trwa 15 minut, ale warto. Sprzęt kosztował kilkanaście tysięcy - oby było warto.

IMG_20181123_224545_596
I tak jak co roku pod koniec roku
, piszę te słowa z narastającym, przeogromnym uczuciem wdzięczności i zdumienia, jak wiele osób, jak wielu z Was, przyjaciół Hani, jej pomaga. Wasz 1 % podatku, trafiający do Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą pozawala ze spokojem, a nie z niepokojem, o którym wspomniałem na początku wpisu, planować leczenie i rehabilitację Hani, bez ryzyka, że kiedyś staniemy pod ścianą, przez którą z powodów finansowych przejść nie zdołamy. To Wy sprezentowaliście Hani jej nowe sztuczne nogi. To pomoc niewyobrażalna, wzruszająca i dla nas, i dla Hani, nie do spłacenia w inny sposób, niż wklejanymi śmiejącymi się zdjęciami coraz lepiej radzącej sobie z chorobą dziewczynki i pełnymi nadziei wpisami jej taty, okraszone obrazkami z życia jej zadziornej i bardzo mądrej siostry Mai. Dziękujemy Wam bardzo, bardzo mocno, że jesteście z nami.

************************************************************************************************************
Jeśli nadal chcecie pomagać Hani - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
poniedziałek, 19 listopada 2018

Nieoczekiwanie szybko udało się przejść przez sieć gabinetów okulistyki dziennej CZD. Lekarka Hanię pamięta i od razu zapytała, dlaczego będąc w szpitalu nie wpadliśmy na oddział. A konkretnie na jakim etapie działań neurochirurgiczno-kręgosłupowych jesteśmy. Pytanie zawisło trochę w powietrzu przyciemnionego gabinetu, bo w zasadzie to nie do końca wiadomo. Dziś mam zamiar spróbować umówić się na spotkanie i ustalenie terminów dwóch badań - RTG i rezonansu, które potrzebne są do decyzji. Decyzji co robić z kręgosłupem, pozbawionym wsparcia prętów, narażonym na dalsze krzywienie się. Scenariuszy jest tak dużo, że nie czas na ich przedstawianie, od rozciągania na wyciągu, po montowanie na sztywno kręgów.

20181115_135203
Po uznaniu faktu, że nie wiadomo
czy i kiedy Hania będzie znów dłużej w szpitalu, ikonka moja przeszła tradycyjną ścieżkę okulistycznej diagnostyki. Czytani cyferek, w okularach i bez, zakropienie, badanie dna oka i jeszcze trójwymiarowe coś a'la rezonans gałki. Planka jak jest tak była, wciąż wydaje mi się, że mogła powstać w strasznych chwilach wydrenowania główki, problemów z zastawką, ucisków, wymiotów i tych wszystkich okropieństw sprzed blisko dwóch lat już. Najważniejsze, że nic się w niej nie zmienia, nie powiększa, a i Hani owa plamka w polu widzenia nie przeszkadza. Można powiedzieć, że straciła ją z oczu.

Następna kontrola dopiero za ok. 8 miesięcy, tuż przed wakacjami, widmo szpitala - przynajmniej z tego powodu - zostało przegnane. Hanuta przy okazji została bardzo dokładnie zdiagnozowana na okoliczność wady wzroku i będzie miała nowe okulary, na stałe, nie tylko do czytania. Dobrze w nich wygląda i przyzwyczaiła się do ich noszenia, więc nie powinno być z tym kłopotu. A teraz, w związku z tym, że ta sprawa jest odhaczona, zajmę się telefonem do CZD. Bo skoordynowanie dwóch badań RTG i rezonansu wcale nie jest łatwe. I możliwe, że też - mimo tego, że jesteśmy wszak tylko 40 km od szpitala - będzie konieczne położenie się na oddział na kilka dni. Będę pisał!

************************************************************************************************************
Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą rozliczyła właśnie wpływy z 1%. Bardzo dziękuję, że kolejny już rok, tak wiele osób wsparło leczenie i rehabilitację Hani. Jeśli nadal chcecie jej pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
środa, 24 października 2018

Ojciec Raj pracę zmienił. A wraz z nowymi obowiązkami w nowej pracy przyszły inne godziny urzędowania. W sporcie działo się generalnie wieczorami i weekendami, ale też raczej w późniejszej tych dni porze. Tu zaś jest kraj i świat i polityka i dzieje się wszystko co najważniejsze rano, bardzo rano, albo z perspektywy piszącego - ja pierdzielę jak bardzo rano! W środku nocy niemal. Nienawidzę wstawać po ciemku, nienawidzę wychodzić do pracy po ciemku i nie zadowala mnie (zresztą niedługo i to zniknie) wschód słońca na wzniesieniu i finiszu trasy szybkiego ruchu jakieś 2/3 drogi od pracy. Zdarza się dziś, trzy tygodnie od oficjalnej dobrej zmiany, że wstaję wcześniej niż kiedyś po książce w wannie się kładłem. Takie życie, taka praca.

Zazdroszczę tym bardziej ikonce młodszej Majką zwanej, której plan lekcji pozwala na teoretyczne spanie prawie do południa w trzy z pięciu szkolnych dni. Raz bodaj w tygodniu musi "zrywać się" na 8 czy na 9, w pozostałe dni jeśli o tej porze wstaje to tylko z własnej niewymuszonej woli. Takie ustawienie planu lekcji oznacza też oczywiście, że ze szkoły wraca się często po zmroku i lekcje robi do późnego wieczora, a jak się chce jeszcze rozrabiać w łóżku, albo coś pooglądać/poczytać, to godzina 22 nie jest bynajmniej sygnałem do spania. Podobnie miała ikonka starsza, Hanutą zwana, której tworzony - przez zaplanowaną, lecz nieodbytą operację wrześniową - grafik lekcyjny uległ opóźnieniu i dopiero teraz go ma, wcześniej wstając co najwyżej tylko na ćwiczenia rehabilitacyjne.

20181013_161745
Było ostatnio tak, że ja już ledwo ciepły
, ostatnim tchnieniem świadomości kręciłem numer na wieczorne pogaduchy, a one w skowronkach, rano zaś niepokoiłem się, że jeszcze nie zadzwoniły, orientując się po sporym czasie, że dopiero godz. 9, tylko ja już długo w robocie. A teraz nie ma, skończyło się spanie do południa i nie czekamy do grudnia. Hania ma plan lekcji i dopasowuje się w nim do trybu ojca, co prawda nie musi wstawać o 5 czy 6, ale niemal codziennie o 8.45 czy 9.15 ma lekcje. Część w domu, na część chodzi do szkoły, pomiędzy nimi utknęły jeszcze zajęcia dodatkowe, plastyczno-zręcznościowe i ćwiczenia. Jeszcze w weekend miała być hipoterapia, ale lekarz uznał, że jeszcze za wcześnie na takie wygibasy.

Dziś więc zadzwonię do dziewczyn o 20.30 i niedługo potem wszyscy spłyniemy do łóżek.

************************************************************************************************************
Bardzo dziękuję wszystkim za przekazanie Hani 1%. Pieniądze te są właśnie księgowane w Fundacji i potem trafią na subkonto Hani. Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
16:40, bartosz.raj , Szkolnie
Link Komentarze (2) »
wtorek, 09 października 2018

Szybka wrzutka z rozmowy sióstr, w której nie byłem w żadnej roli uczestnikiem, ale odbywała się bez zachowania tajemnicy, wobec tego podsłuchałem. Maja mówi Hani o basenie. Opowiada, że w wodzie umie stanąć na rękach. Hania na to, podążając za młodszą ikonką na wózku: - Phi, w wodzie to ja nawet chodzę.

Z tym chodzeniem to oczywiście przesada, ale wciąż trzyma ją ogromne wrażenie, gdy podpierając się materacem na głębokiej wodzie w jeziorze była w stanie się spionizować w zasadzie bez wysiłku. W te wakacje mogła zakrzyknąć: Ha, Maja, wciąż jestem od ciebie wyższa - co było prawdą, nawet jeśli ogłupiałe stopy próbowały nie stać na miękkim dnie całą powierzchnią na płask. Dziś, po wyjęciu pręta z kręgosłupa, i po ostatnim wyniku badania MRE, zerkamy na te stopy, co one o tym wszystkim myślą i choć do chodzenia to jest miliard lat świetlnych, to są takie drobne, małe znaczki, o których tu teraz, żeby sobie humor poprawić.

20181006_112758
Wciąż czuje nogi
. Jakoś. Nie na tyle, by delikatne dotknięcia w spód stopy bezbłędnie odgadnąć, w której kończynie nastąpiły. Ale już odginanie palców czuje lepiej. Czasem pojawia się ból. I nie jest on wymyślony. Ból kostki, ból po uderzeniu nogą w coś. W wodzie, szczególnie, ale w łóżku czasem też, pojawia się raz na wiele prób sytuacja, w której świadomie noga się ugnie w kolanie. Najczęściej raz. Wygląda to tak, jakby polskiemu piłkarzowi udało się przypadkiem raz strzelić niesamowitą bramkę z daleka. Nie powtórzy, ale wie, że może umieć. Rusza stopami. Jedną ciut mocniej. W bardzo ograniczonym zakresie, ale jednak świadomie i jak sama twierdzi łatwość tego ruchu jest teraz lepsza.

Co to oznacza? Nic. A raczej wszystko. Hania jest w takim wieku, że musi zrozumieć, że samo się nie naprawi. Że w jej przypadku zmiany na gorsze mogą się wydarzyć dosłownie z dnia na dzień, porażenie, ból, osłabienie. A jeśli nawet coś może wrócić, poprawić się, to ten czas wydłuża się w nieskończoność. Musi też przyjąć, że żadna operacja jej nie naprawi jak samochodu (nie odpala - odpala). Że potrzebne są godziny codziennie ćwiczeń, a nie kwadrans w łóżku wieczorem. To bolesne zderzenie dla Hani.

Dziś poszła na rehabilitację, wcześniej była na muzyce w szkole i na ceramice. A jak tylko strupki ostatnie z pleców zejdą wrócimy na basen, gdzie staje na rękach Maja.

******************************************************************************************************************
Bardzo dziękuję wszystkim za przekazanie Hani 1%. Pieniądze te są właśnie księgowane w Fundacji i potem trafią na subkonto Hani. Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
12:36, bartosz.raj
Link Komentarze (3) »
sobota, 29 września 2018

Stan pozornego bezpieczeństwa, chwilowego nic się nie dziejstwa, przedłużającego się na szczęście okresu nic nie bolenia, trwa. Coraz częściej zdarza się nam wszystkim zapominać, że bomba tyka i nie przestanie. Ale w takich momentach na pierwszy plan zawsze wychodzą inne sprawy, tymczasowo odłożone jako te mniej ważne. I nagle stają się istotne, nie do ominięcia.

20180916_125742Fot. Tu akurat wychyla się w dobrą stronę.

Jest to sprawa absolutnie niepojęta, niezwykła, trudna do ogarnięcia, ale dosłownie kilka dni, żeby nie napisać godzin po wstaniu ze szpitalnego łóżka, kształt Hani pleców się zmienił. Kręgosłup pozbawiony pierwszy raz od 6 lat wsparcia tytanowych prętów aż jęknął z wysiłku i wyraźnie ciało nad talią wygięło się łuk. Widoczny gołym okiem. Hania walczy, by jak najlepiej siedzieć, prostować się, wyginać w drugą stronę, ale jest to trudne łamane przez niemożliwe. Czasem na wózku wkładam jej poduszkę twardą z jednej strony, które pomaga odgiąć się we właściwą stronę. Ale to tylko teoretycznie pomaga.

Wszystko się dzieje w sytuacji pewnej niepewności. Mianowicie niby wiemy, że za 2,5 miesiąca rentgen dopiero pokaże czy i jak kręgosłup zmienił się po wyjęciu pręta i lekarz zadecyduje co z nim dalej począć. Z drugiej - Hania wciąż rośnie. Z trzeciej - komunikacyjne niedopowiedzenia powodują strach, czy na pewno jest jakiś plan na Hanię, co dalej? Dlatego wyprosiliśmy konsultacje i czekamy na ich efekt. Chodzi generalnie w wielkim skrócie o to, by mieć pewność, że np. jakiekolwiek prostowanie, wyciąganie kręgosłupa nie spowoduje szkód np. w drenie (siedzi przecież w środku i powoduje, że nie rosną jamy) czy w jakimś stopniu onkologicznych. Do umówienia jest też kolejny rezonans, miał być po tej wielkiej operacji, której nie było, więc teraz trzeba to obgadać na nowo.

Za swój kręgosłup i nie tylko wzięła się też Maja. Po miesiącach starań, rozmów i deliberowania zaczęła jeździć co sobotę na basen. Oczywiście chodzi też do szkoły i szczerze pisząc zgarnia bardzo dobre oceny od lewa do prawa. Czasem tylko w swoim wariackim charakterku zapomni o koncentracji. Dostała np. mniej punktów, bo nie pokazała obliczenia. Zrobiła je w głowie. Mi tam się podoba, że potrafi w ten sposób dojść do wyniku. Chciałbym umieć na wszystko znaleźć rozwiązanie w głowie. Np. jak przeprowadzić w domu remont, żeby obie miały już swoje osobne duże pokoje oraz w jaki sposób wytłumaczyć, że komórki są fajne do messengera, ale nigdy nie będą fajniejsze od książek. Ale o tym już następnym razem.

******************************************************************************************************************
Bardzo mocno dziękuję wszystkim za przekazanie Hani 1%. Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
15:29, bartosz.raj
Link Komentarze (2) »
wtorek, 11 września 2018

I już. Pięć dni, zgodnie z zasadniczym schematem: pierwszego przyjęcie, drugiego cięcie, w sobotę spanie, w niedzielę siadanie, piątego świetlicowanie i dom. Po bolesnym weekendzie nagle plecy przestały boleć, wenflon odleciał, port się uwolnił, humor wrócił. Miało być minimum trzy tygodnie po wielkiej operacji, było coś, co do niej ma przygotować i pozwolić zebrać dane. Za trzy miesiące będzie RTG, który pokaże, czy kręgosłup się wykrzywia bardziej i jak. Wtedy mają zostać podjęte decyzje, co dalej robimy. Z konsultacjami neuro i onkologicznymi.

20180907_161758
Pomijając, co pominięte być nie może, Hania pierwszy raz od 2012 roku
nie jest niczym zabezpieczona. W tym sensie, że po gigantycznej operacji częściowego usuwania gnoja z rdzenia i rozebraniu połowy długości kręgosłupa na części pierwsze, dostała najpierw gorset, potem jeden, a później jeszcze drugi tytanowy pręt stabilizujący rozkręcony kręgosłup. Dziś po prawie sześciu latach nie ma nic. Czy i jak szkielet sobie z tym poradzi? Ogromna jej odpowiedzialność i obowiązek, by w każdej minucie dbać o prostotę ciała, co jest bardzo trudne przy różnych ograniczeniach. Stąd też mój niepokój, co będzie.

Dziś jednak do domu, odespać zarwane noce szpitalne, choć tym razem jej sen był i tak w miarę ciągły i spokojny. Jednak zawsze to sala chorych, podawanie w nocy leków, ojciec kręcący się z boku na skrzypiącym łóżku, krzyki i wołania z innych sal. Jedzie odpoczywać, dochodzić do siebie, malować, lepić, czytać, oglądać. Szykować się na powrót do szkoły, czy też powrotu szkoły do jej domu. 

Niezmiennie, bez względu na to czy operacja i pobyt w szpitalu trwa 5 dni czy 5 tygodni, dziękujemy Wam za wsparcie, kciuki i dobre słowo. Hani to bardzo zawsze pomaga i wywołuje nawet w najokropniejszych chwilach uśmiech. Przyjaciołom i opiekunom na oddziale - dziękuję!

******************************************************************************************************************
Bardzo mocno dziękuję wszystkim za przekazanie Hani 1%. Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
piątek, 07 września 2018

Taśmociąg ruszył. W czwartek przyjęcie, zakłucie, krew, RTG, badania, w piątek od 8.30 operacja. Wcześniej trochę nerwów. Bo okazało się, że jednak nie będzie to to, co miało być, co sądziliśmy, że będzie. Po rozmowie kilka miesięcy temu w głowie miałem, że dziś zabieg będzie polegał na częściowym odblokowaniu Hani przygiętego do przodu kręgosłupa i ramion. Stanęło jednak na tym, że będzie usunięcie stabilizacji - czyli pręta - i obserwacja przez kolejne 3 miesiące co się ze szkieletem dzieje. Jeśli "poleci" do przodu jeszcze bardziej, będzie kilka scenariuszy, nie czas może teraz na wnikliwe ich przedstawianie, ale w grę wchodzi i odblokowanie i wyciąganie i implanty etc., ale efekt spodziewany (bardziej prosty kręgosłup, lepsza "ruchowość") jest nie do określenia na dziś.

20180907_082043
Jest więc lekkie rozczarowanie
kolejnym zawieszeniem  w czasie i paradoks - dziecko, choć ze szpitala wyjdzie znacznie wcześniej niż sądziłem i skala operacji też będzie mniejsza i nie skończy się ten pobyt gorsetem czy inną stabilizacją, to jednak jest smutna i bardzo to tuż przed operacją przeżyła. W jej głowie zadanie było proste: duża operacja, po której moje plecy się wyprostują. To jednak jeszcze nie teraz. Humor wrócił na sali przedoperacyjnej dzięki umiejącym w te śmiechowe sprawy pielęgniarzowi. Już jest po, już jest na sali, śpi. Dzięki za wsparcie i będę dawał znać co dalej.

Resized_20180907_112928_5750
******************************************************************************************************************
Dziękuje wszystkim bardzo mocno za przekazanie Hani 1%. Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
czwartek, 30 sierpnia 2018

Krótko, bo smutno bardzo i w złości, bezsilności. Ale też, żeby nie zaszkodzić, żeby nie dać powodu do kolejnych okrucieństw. Bo tak, dzieci takie są. Mam nadzieję, że nie będę zmuszony tego usuwać.

Dziecko niepełnosprawne naprawdę nie oczekuje od rówieśników poświęcenia. Nie musi być najlepszą przyjaciółką, do której się często dzwoni i się odwiedza. Nie spodziewa się też wyjątkowego traktowania, otrzymywania prezentów, zmieniania pod nie planów. Zapraszania na imprezy, wspólnych rozmów po nocy i nastoletnich tajemnic. Nawet wspólnego szlajania się po podwórku się nie spodziewa, bo wie, że czasem cholerny wózek jest barierą.

Ale między tym, co powyżej lub nawet nijaką normalnością, a wymierzonym w sprawienie bólu grupowym, umówionym ignorowaniem, odwracaniem się, przechodzeniem na drugą stronę ulicy, nie odpowiadaniem na "cześć" - jest przepaść! To zachowanie chamskie, wredne, bezczelne i okrutne, bo ból jest większy od tego w szpitalu. Nastoletni wiek tego zachowania nie usprawiedliwia. Z każdym takim zachowaniem Hania musiała się zmierzyć w ciągu ostatnich dosłownie dni, u schyłku wakacji, po dwóch miesiącach nie widzenia się z rówieśnikami. Bez powodu, bez winy.

Ani wymyślona i, jak się domyślam, rozpowszechniona plotka, jakoby poskarżyła się na to odrzucenie dorosłym, nauczycielom, jeszcze przed wakacjami, po nieudanej (lekko pisząc) wyprawie na zieloną szkołę, kiedy to dobitnie odczuła, że nie umie stać się częścią swojej klasy. To bzdura! Hania na nic się nie skarży, co jest aż dziwne. Nie umie. Lata w szpitalach i inne problemy na głowie sprawiły, że w kontaktach z rówieśnikami i w wyrażaniu emocji jest zupełnie gdzieś indziej. Jednak nastolatki powinny chyba odróżniać czym jest skarga na ich zachowanie, a czym potworny, niezrozumiały i niezawiniony smutek, że się nie ma do kogo odezwać. I że ten żal mógł ktoś zauważyć i próbować go złagodzić. Bez skarg.

Strasznie to smutne, że niejakim pozytywem zbliżającej się szybko trudnej operacji jest uniknięcie spotkania z klasą w nowym roku szkolnym. A nawet nie z klasą, bo na pewno by chciała. Ale z tym udawaniem, że jej nie widzą. Powszechnym ogłuchnięciem. Tak jakby wzrost 160 cm nie pozwalał na zerknięcie na kogoś siedzącego, może inaczej mówiącego, nie nadążającego za trendami, mającego inne zainteresowania, zwyczajnie dlatego, że nieobecnego w szkole, uziemionego z racji choroby w domu, przynajmniej w wymiarze edukacyjnym.

Otwarcia nowego roku chyba też nie będzie (dopisek 3.09 - rzeczywiście wolała nie iść). Hania chodziła ile mogła i ile dawała radę na lekcje w zeszłym semestrze, te łatwiejsze, nie wymagające długiego pisania, z którym nie daje sobie rady. Była też na wręczeniu świadectw. Teraz to już dla niej raczej za trudne i nie chodzi o chorobę, tylko o ten strach przed smutkiem. Nowe przepisy i tak teoretycznie nie pozwolą jej na udział w lekcjach na terenie szkoły przy nauczaniu domowym, choć tu pewnie dużo dałoby się nagiąć. Lubiła to. Długo. Dopiero w maju pękła, traktowana na lekcjach jak powietrze.

Mówiła teraz przed uroczystością otwarcia nowego roku szkolnego: "Dyrektor pewnie jak zwykle spyta, czy się za sobą stęskniliśmy. Ale za mną jak widać nikt nie tęsknił". Operacja już 7 września, po niej niestety długi pobyt w szpitalu, znów nie bez bólu i znów z niewiadomą na koniec. Wiem, że Hania ma przyjaciół, także rówieśników, którzy będą za nią trzymać kciuki i to pomoże jej przejść kolejny raz przez najgorsze nawet cholerstwo.

Tagi: nastolatki
23:30, bartosz.raj , Poważnie
Link Komentarze (20) »
piątek, 10 sierpnia 2018

Cztery tygodnie laby nad morzem i jeziorem starsza z ikonek podsumowała kilkugodzinnym pobytem w szpitalu CZD w oczekiwaniu na badanie kontrolne rezonansem. Założenie było takie, by zbadać, co w kręgosłupie piszczy przed wielką operacją we wrześniu i potem, już po niej, zrobić kolejny MRI, bo po ingerencji chirurgicznej na pewno zmieni się obraz całego badania i trzeba mieć materiał porównawczy. W czwartek wjechała do rury, na szczęście upał nie zdołał resetować systemów chłodzących i badanie się udało. Rano z wynikiem zadzwoniła nasza pani doktor.

- Wszystko w porządku - zaczęła i od razu świat stał się lepszy. W szczegółach: jama na dole kręgosłupa zniknęła. Była - nie ma. Za wcześnie na dywagacje, czy to jakaś szansa na lepsze ruchy nóg. Ta na górze, wokół drenu, zwiększyła się minimalnie. Ma ponad 3 mm. Jak to ja od razu zapytałem, czy się tym martwić i czy mówić neurochirurgom, ale po cierpliwym przedstawieniu mi, ile to jest 3 mm, i że to może być wyłącznie inne ułożenie ciała, oraz stwierdzeniu, że lekarze zabiliby mnie śmiechem, gdybym im to przedstawił, uspokoiłem się. Wszak rok temu jamy potrafiły mieć kilka centymetrów.
Jeśli chodzi o sam obraz nowotworu w niektórych miejscach kontrast jest mniejszy, w niektórych większy, ok. 5 mm i tu też nie ma powodu, by bić na alarm. - Wszystko w porządku, miłych wakacji - podsumowała pani doktor.

Ulga duża, jak zawsze, i już fokus jak to się modnie mówi na najbliższym celu, jakim jest operacja kręgosłupa 7 września. Bardzo ważna, bo prostująca Hanię, otwierająca ją - pisząc obrazowo, by ramiona przestały jej lecieć do przodu, by plecy się dalej nie wykrzywiały. Operacja, do której Hanuta musi być w doskonałej formie, w której wydaje się, że jest. Wszyscy, którzy ją wczoraj widzieli chwalą jej wygląd, opaleniznę, zdrowie bijące z twarzy. Niektórzy nawet mijali na szpitalnym korytarzu i z szokiem wracali, bo nie poznawali. Do tego przytyła o prawie 3 kg, wreszcie przebijając magiczne 30 kg, na które przez ostatnie 2 lata nie miała szans.

Sama Hania też skomentowała wyniki: - Dlaczego ciągle jest bardzo dobrze? Nie zrozumiałem. - Ja chcę, by było celująco, bardzo dobrze zaburza mi średnią. Uśmiałem się, i wytłumaczyłem, że średnia nie może być zaniżona, skoro przez ostatnie kilkadziesiąt miesięcy wyniki były raczej wokół miernych/dostatecznych.
Co do wakacji, tych już odbytych, to wynik jest zdecydowanie celujący. Ale tu zamiast słów po prostu kilka zdjęć. Radosnych chwil i wam życzymy i znów bardzo dziękujemy za wszystkie kciuki i wsparcie. Fajnie, że jesteście.

DSC_0135

20180721_195751

20180730_121807

20180728_131045

20180726_192200

20180726_201801

20180803_114128

20180803_202505

******************************************************************************************************************
Dziękuje wszystkim bardzo mocno za przekazanie Hani 1%. Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
piątek, 20 lipca 2018

Się zaczął dziś dokładnie. Jubileusz Hani był spokojny, bez fajerwerków, z kinem, przyjaciółką, prezentami. Zaraz wyjazd, urodziny wypadają między morzem a jeziorem, i to jest teraz na szczycie tematów. Niemniej kilka zdań czuję obowiązek wstukać.

Specjalnie do życzeń uwagi nie przykładam. Bo wiadomo - zdrowie najważniejsze jak bardzo wyświechtanie by to nie zabrzmiało. Hanuta zarzuciła mi jedynie, że uważam ostatni rok za udany. Od razu wytknęła, że przecież tuż po poprzednich urodzinach pręt wyszedł, a tuż po nowym roku pręt pękł, więc nie obyło się bez kolejnych operacji i wizytach w szpitalu. Ja jednak uważam, że to był bardzo w porządku rok. Taki w miarę. Bez komplikacji, bez zwrotów akcji, bez - co najważniejsze - bezsilnej walki o to by było lepiej, choć nie wiadomo czy będzie. I jak mam czegokolwiek jej życzyć to kontynuacji tego kruchego, ale jednak poczucia spokoju.

SALVFGAKS
Gdy ja zaczynałem 13. rok życia
to miałem zupełnie inne zmartwienia niż ona. Możliwe, że stresowałem się strasznie pierwszym lotem samolotem do Szwecji, który wypadał akurat niedługo po tragedii w Kabatach. Możliwe, że szedłem z podwórka sąsiedniego na swoje myśląc, czy jak wrócę, to będę miał jeszcze jakiś kolegów. O zawodzie miłosnym w 5. klasie podstawówki nie wspomnę - wyjazd powodował, że wszystko legło w gruzach. Może żaliłem się, że rower dotrze do Malmo później. Może cieszyłem się, że już nie będę się musiał uczyć rosyjskiego i dociekałem, jak będą wyglądać semestralne egzaminy w Kopenhadze. Maili nie było, smartfonów też nie, więc wiedziałem, że kontakt się z wszystkimi urwie.

Dziś w jej 13. urodziny cieszyłem się, kiedy rano Maja pamiętała i dała jej własnoręcznie wykonany prezent. I że się tak złożyło, że koleżanka, z którą się znają od niemowlaka, mogła z nią spędzić cały dzień. I że były razem w kinie, gdzie Hanka zjadła dwa popcorny. I że potem poszły na chwilę pobuszować po sklepach w galerii handlowej, i że Hanuta sama napędzała swój wózek, chwaląc się, że nad morzem radziła sobie w trudnym terenie, i że zjadła nawet kawałek tarty owocowej, i że wieczorem dostaliśmy oboje głupawki przedwyjazdowej. Wszystkiego, czego chcesz - Haniu.

******************************************************************************************************************
Dziękuje wszystkim bardzo mocno za przekazanie Hani 1%. Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
13:51, bartosz.raj , Familia
Link Komentarze (2) »
wtorek, 17 lipca 2018

Gdy powoli wraca mi kontakt z rzeczywistością, choć muszę jeszcze siłą odrywać mózg od mundialowej pracy, dostrzegam jak dobre mogą to być wakacje. Nie wierzę w głupoty, więc nie sądzę bym tu jakoś zapeszał. Wygląda bowiem na to, że nic się nie stanie. 

Wróciły znad morza, gdzie padało tylko trochę a temperatura była od gorącej do tej "jest całkiem dobrze". Co prawda głównym problemem pozostawało tam brak wi-fi na ośrodku, ale skorzystały dużo - Maja śmigała jak co roku na desce, Hania była na łódce, również deskowała na siedząco i plażowała. Wróciły opalone i zdrowe. A to najważniejsze. Teraz raptem tydzień odpoczynku, kiedy ma się niebo wypłakać na całą resztę wakacji i lecimy nad jezioro. Wędki już gotowe, odkrycie zeszłego roku, że lubią siedzieć przy zachodzącym słońcu i moczyć kija w wodzie, zostało wyskalowane do trzech sprzętów, żeby kłótni nie było. Apartamenty osobne, żeby nie narzekały, że nie mogą spać kiedy dorośli czytają, albo dorośli nie narzekali, że nie mogą czytać, bo telewizor gra. Każdy ma swoje lokum. Zakupy w trakcie, pies gotowy na wyjazd, samochody również, bo z wózkiem i kundlem w jeden spakować się nie da, do tego KK musi wrócić wcześniej. Materac, łosoś i kurczak curry mrożony, zapas kredek i filców do szycia oraz powiększony limit internetu w komórkach i jedziemy! Mam nadzieję, że w tym euforycznym nastroju też wrócimy.

20180715_135944
Powoli zapominam jak wyglądały wakacje poprzednie.
Te najkoszmarniejsze z podróżami po ostrych izbach i onkologiach szpitala w Olsztynie, z nagłym powrotem do CZD. I te zeszłoroczne, choć w porównaniu fantastyczne, ale jednak z dziurą w plecach, przez którą widać było pręt. Spokoju to nie budowało, o kąpaniu nie mówiąc. W te wakacje zaplanowany jest w zasadzie tylko wielki odpoczynek, bo we wrześniu Hanię czeka również wielka operacja. Ikonka starsza czuje się bardzo dobrze, ale brak mięśni na plecach i pozbawiony gorsetu osłabiony kręgosłup oraz brak chodzenia, powodują, że zaczyna się pochylać, zamykać ramiona na klatce piersiowej. I tu wejdzie cudotwórca od kręgosłupa i zrobi coś, by - jak się wyraził - ją otworzyć. Ale to dopiero we wrześniu. Wtedy też, prawdopodobnie zaraz po operacji, przeflancujemy się na oddział okulistyki CZD (tam nas jeszcze nie było), bo lekarze chcą przeprowadzić kompletną diagnostykę jej oczu. A jeszcze później rezonans. Pierwszy będzie 9 sierpnia, ten kolejny pokaże jak po operacji zmienił się "jej wygląd w środku". Mam nadzieję, że nic tam się nie dzieje, bo nic się nie dzieje na zewnątrz. A to zawsze widać.

Zrobię wszystko, by te ich wakacje były bardzo udane i spokojne. Nawet jeśli obie wydrenują portfel do dna (Hania ma po drodze urodziny i roszczenia z tym związane, a chce też zmienić pokój z dziecięcego na nastolatkowy i wydaje jej się, że na wszystko jest i że pieniądze są z bankomatu, bo przecież "jak my byłyśmy nad morzem, to ty chodziłeś do pracy"). was proszę tylko i aż o trzymanie kciuków za najnudniejszy urlop świata, może nawet trochę padać.

******************************************************************************************************************
Dziękuje wszystkim bardzo mocno za przekazanie Hani 1%. Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
środa, 27 czerwca 2018

Znów aż wrzałem z dumy. Maja bez trudu i chyba z minimalnym, potrzebnym zaangażowaniem, przeleciała przez cały rok szkolny i choć jeszcze bez ocen, to nie mam wątpliwości, że z celującymi wynikami zameldowała się na wakacjach. Tylko się zaczęły, ona zaczęła się nudzić. Ale jeszcze dwa dni i wyfruwają nad morze, więc nudzie dadzą popalić.

Hania po raz kolejny szła na zakończenie roku potwornie zmęczona, ale też chyba zadowolona z siebie. Pytałem nawet jej wychowawczynię, jak postrzega jej pracę, głównie w domu, z nauczycielami od konkretnych przedmiotów. Zapewniła, że nie ma mowy o żadnej taryfie ulgowej, ba, nawet skupienie się belfra tylko na niej przez godzinę powoduje, że te lekcje są intensywniejsze. Na sali gimnastycznej, w obecności kilkuset uczniów i nauczycieli innych klas, odebrała wraz z kilkoma koleżankami stypendium dyrektora szkoły za wyniki w nauce i średnią 5,44. Miałem mokro pod powiekami i nie mam zamiaru się tego wstydzić.

Emocje końca roku i emocje mundialowe (niech będzie przeklęty) sprawiły, że coś, co od kilku lat jest szumnie nazywane dniem ojca, zostało przez obie strony olane, opędzone raptem telefonami moimi z pracy do nich. Ale wczoraj mi zrekompensowały z nawiązką. Raz, że ikonka starsza zaserwowała mi sushi własnej roboty z łososiem wędzonym, które ze smakiem skonsumowałem do meczu Argentyny. Dwa, że ikonka młodsza napisała mi list, krótki, ale tak natchniony i wypełniony wielkimi kwantyfikatorami miłości, że po prostu wspaniały. Trzy, że dostałem pudełko kawy w kapsułkach, akurat się skończyło.

20180626_184145
Prezent cudowny, w całości,
pokazujący, że nie jego wartość, ale pamięć się najbardziej liczy. Jeszcze ponad dwa tygodnie mundialu, potem Hani urodziny i po nich Mazury. Nie mogę się doczekać, nie wiem co Hani kupić na urodziny. Od koleżanek i kolegów z klasy dostała już na zakończenie roku obraz z listem na spodniej stronie. Nawiązującym do tego, co napisałem w poprzedniej notce na blogu. Wiele spraw zostało mam nadzieję wyjaśnionych, wiele zrozumianych po obu stronach. Teraz jeszcze tylko płukanko portu w CZD i kontrola oczu i odjazd na wakacje. Oby były nudne.

******************************************************************************************************************

Dziękuje wszystkim bardzo mocno za przekazanie Hani 1%. Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
wtorek, 05 czerwca 2018

Dziś wpis będzie zastępczy, mącący rzeczywistość, będący substytutem. Nie chcę pisać wprost o pewnych rzeczach, więc przywołam historię i wydarzenia sprzed blisko 30 lat. Opowiadałem ją Hani, kto zechce trochę pokombinować zrozumie co próbuję powiedzieć. A jej się krzywda żadna nie zdarzy.

DSC_0180
W 1989 roku wyjechałem z rodzicami do Szwecji.
Miałem wtedy tyle lat co Hania teraz. I generalnie niewiele wiedziałem o otaczającym mnie świecie a już niespecjalnie interesowałem się politycznym tłem, za najważniejsze uznając, że na dwa lata tracę kontakt z kumplami z Ursynowa. Jako małoletniego interesowało mnie też to, jak przyjmą mnie dzieciaki w szwedzkiej szkole w Malmo, to było wystarczająco stresujące.
Najpierw trafiłem do szkoły z klasą przygotowawczą, było nas tam kilkoro, różnych nacji - Rumun, Bułgarka, ktoś z Bliskiego Wschodu, Iran, Portugalia, ktoś jeszcze, dziś już dobrze nie pamiętam. Uczyliśmy się szwedzkiego i w tej klasie każdy był równy. Ale na przerwach, na których zresztą poznałem fantastyczną grę w kulki, trzeba było się zmierzyć z typowymi szwedzkimi nastolatkami. Wtedy dowiedziałem się, że jestem Polakiem. Czyli kimś gorszym. Znacznie. Z dziwnego, żeby nie napisać - beznadziejnego kraju - Polski, gdzie generalnie ludzie są smutni, szarzy, nie mają pieniędzy, brzydkie samochody i kradną a władza pije. To niedosłowny, ale z pamięci wyciągnięty zlepek cytatów. I jeszcze to moje imię. Bartosz syczał w uszach, Bartek był dziwnie zmiękczany z końcówką "-tiek". 

To nie były jednak ani czasy, ani wiek, żebym poczuł na sobie jakieś przejawy znęcania się fizycznego. Ale czasem to psychiczne było gorsze. Ostentacyjne odsuwanie się i słowa, które już wtedy trochę rozumiałem "Polak śmierdzi", "Nie gadaj z nim, bo się zarazisz", "Ciekawe, czy jego rodzice też handlują wódką i klapkami w parku". Bariera językowa nie pomagała, ale wtedy, w tamtej szkole, do której chyba chodziłem raptem trzy miesiące, pomogły kulki. Nie pamiętam dokładnie jak to było, ale kiedyś pozwoliłem dużo słabszą kulką atakować moją wieżyczkę kulek więcej wartych i większych. Może to były moje ulubione kulki "Paris", przezroczyste, błyszczące. Zasady były proste - kto zbije wieżyczkę, zabiera wszystko. Ja ustalam skąd rzuca. Zrobiło się zbiegowisko, fart pomógł, zebrałem cały worek kulek, nie tracąc wieżyczki i mały szacuneczek za odwagę. Mówili już wtedy do mnie "Bart fran Polen", wymawiając "Bert". Potem zmieniłem szkołę, bo w tej nie było już wyższych klas.

Sytuacja trochę się powtórzyła. Ale okoliczności były inne. Umiałem szwedzki na tyle, żeby odpowiedzieć na zaczepki, ale też mieć jakiś kontakt. Pojawili się za to w klasie Polacy, którzy w Malmo mieszkali dłużej. Był Martin (Marcin), zadziorny, nieprzyjemny w stosunku do mnie typ z rodziny polsko-szwedzkiej i rodzeństwo bodaj Karolina i Jarek, dziś powiedziałbym, że mieli wyżej dup... no wiecie, nosa zadzierali. Trzymali się razem. Kiedy nie umiałem czegoś powiedzieć, szukałem słowa, chciałem się dowiedzieć gdzie iść na następne zajęcia, pytałem ich po polsku to często słyszałem "Prata svenska!". Nie chcieli być inni, chcieli być szwedzcy, nie chcieli mówić po polsku. Opinia o Polakach, którzy przypływają promami do Ystad całymi stadami, kradną, piją i handlują na ulicy bóg wie czym, przylepiła się do mnie, byłem inny i przez to nielubiany. A nawet jeśli nie, to jako jedyny wracałem ze szkoły sam i siedziałem sam w ławce.

Dwie drobne rzeczy to zmieniły i sprawiły, że Szwecję na długo zapamiętam jako jedno z najfajniejszych moich wspomnień. Pierwsza to była lekcja matematyki. Ojciec w domu nie dawał mi taryfy ulgowej, uczyłem się rytmem polskiej szkoły, która w wielu miejscach zaawansowania wyprzedzała szwedzką. Raz na bodaj pół roku zdawałem egzaminy w Kopenhadze, żeby móc po powrocie do Polski trafić do klasy zgodnie z wiekiem. A w szwedzkiej szkole normalnie chodziłem na lekcje. W tym matematyki. Tam wtedy w klasie VI było dodawanie z jedną niewiadomą. Pamiętam, że książka do ćwiczeń zaczynała się od działania x + 2 = 4. Nie miałem problemu ze zrobieniem jej całej w kilka tygodni i na lekcjach się nudziłem. Któregoś dnia nauczyciel napisał mi na kartce inne działania, z potęgami, pierwiastkami, ułamkami. Czymś, co szwedzki uczeń poznaje później. Zrobiłem wrażenie na reszcie dzieciaków, wymyśliły nawet rywalizację, czy umiem napisać takie działanie, którego nauczyciel nie umie rozwiązać. Chyba nie podjął rękawicy.
Polakom też się spodobało. Na tyle, że na którymś wuefie Martin (Marcin) powiedział (po szwedzku oczywiście), żebym przyszedł na mecz, bo on trenuje w zespole IF Allians i grają akurat na naszym boisku szkolnym z drużyną SK Hakoah i brakuje im kogoś w składzie, a ja na zajęciach szkolnych wydaje się, że piłkę kopać umiem.

20180605_135850
Nie pamiętam dokładnie jak, ale trener Alan dopisał mnie do składu 13 latków
i nie pamiętam dokładnie ile, ale wygraliśmy coś koło 9:1. Strzeliłem 8. Pod koniec meczu Martin śmiejąc się krzyczał przez pół boiska, żebym - uwaga, wiem, że to nie będzie ładne - darował już Żydom, bo drużyna Hakoah była złożona z dzieci żydowskich emigrantów. Zresztą w naszej lidze podobnych zespołów było więcej - z Iranu, Turcji, Jugosławii (już z rozbiciem na narodowości Chorwacką, Bośniacką etc.). Do dziś w wysokich doorosłych ligach Szwecji grają drużyny Syrianska i Asyryjska.
Po meczu Martin podszedł i powiedział, żebym zaczął regularnie przychodzić na treningi, tłumaczył jak dojść do klubu, na boisko przy skrzyżowaniu z Regementsgatan. Nie do końca rozumiałem. W końcu nie wytrzymał: "Kur..a, prosto a potem w prawo za parkiem, rozumiesz?" - rzucił po polsku. Grałem w IF Allians prawie półtora roku, do powrotu ze Szwecji. Już nie byłem inny, razem chodziliśmy na boisko, na basen, na ryby, jak rozwaliłem na rowerze brodę Martin (Marcin) prowadził mnie do lekarza, moi rodzice nie handlowali wódką a zmiany w Polsce w 1989 r. zmieniły też opinię o naszym kraju. Pamiętam, jak bibliotekarka w Slottsstaden skola prosiła bym zapisał jej poprawnie na kartce jak pisze się Karol Wojtyła i Lech Wałęsa.

Niełatwo być innym, trudno znaleźć zrozumienie dla swojej inności, zwłaszcza u dzieci. Te są różne, mają swoje sprawy, nie lubią odstawać, a przez znajomość z kimś innym same stają się trochę inne. W tym wieku to trudne do zaakceptowania. Ale wiem, że każdy ma takie dwie-trzy rzeczy w sobie, które spowodują, że inność przestaje być problemem. Czekanie, aż się będzie mogło je pokazać, albo po prostu ktoś zechce je zauważyć, jest trudne, zwłaszcza kiedy się jest samemu. I dlatego znów, jak 30 lat temu, jest mi ciężko i smucę się.

******************************************************************************************************************

Dziękuje wszystkim bardzo mocno za przekazanie Hani 1%. Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
14:12, bartosz.raj , Poważnie
Link Komentarze (3) »
czwartek, 31 maja 2018

Nie wiadomo kiedy i nie wiadomo jak. Hania na pytanie od kiedy to widzi, mówi, że trudno powiedzieć. A raczej nie widzi, patrząc w dół, w jednym oczku, ma plamkę. Najpierw w tzw. rejonie, a potem w specjalistycznej poradni CZD przy okazji operacji kręgosłupa, Hania się przebadała. I wyszło, że ma uszkodzenie siatkówki, gdzieś tam padł nawet wyraz "martwica".

33830484_1592565610852266_7804279090948603904_nFot. Po dwukrotnym zakropelkowaniu i znieczuleniu źrenice są najpiękniejsze.

Miesiąc po powrocie do domu pojechaliśmy znów na konsultację. Poznaliśmy nowe nazwy badań, np. OCT czyli taka tomografia oka, jakieś zdjęcia, nowe sprzęty, które robią cuda w kolorze. Za każdym razem spotykamy się z dużym zaangażowaniem lekarzy, którzy wykonując kolejne badania starają się dociec przyczyny i charakteru uszkodzenia. W środę pani doktor powiedziała, że wygląda to na jakieś stare, zabliźnione już uszkodzenie, które nie zmieniło się od ostatniego badania, czyli przez miesiąc. To dobra wiadomość. Za miesiąc sprawdzimy ponownie. Jest też pomysł (dla Hanuty niezbyt ciekawy) położenia się na oddział okulistyki w CZD i zrobienia jakiegoś badania z kontrastem wpuszczonym przez port. domyślacie się jak na szpital z niespodziewanego powodu zareagowała ikonka starsza. Jeśli będzie konieczne, może uda się to zrobić w "trybie poradniowym". I tak pod koniec czerwca musimy przepłukać port na wakacje.

Nie wiadomo od czego ta plamka. Tata - tzn. ja - tez ma plamkę, ale to jest tzw. męt, kawałek ciała szklistego czy jak to się tam w oku zwie, które oderwało się i upadło na dno oka wpadając w pole widzenia (uprzedzam, że nie wiem, czy teraz nie pisze jakiś bredni, ale faktem jest, że widzę jak się przypatrzę mały czarny okruszek w prawym oku - od dawna mi to nie przeszkadza). Podejrzenia padają oczywiście na pierwszą połowę zeszłego roku i straszne rzeczy, które się wtedy działy z napadami, utratami przytomności, operacjami głowy, womitami. Możliwe, że ucisk w jej główce to spowodował. Chemia raczej nie, wykluczyła to nasza pani doktor. Nie wiadomo, trzeba obserwować.

Zatem będziemy jeszcze pewnie nie raz w tym jednym z najbardziej niezwykłych miejsc CZD. Jest ich kilka co najmniej, rozsianych na różnych kondygnacjach, blokach i budynkach. To takie korytarze łączniki między głównymi ciągami. Akurat poradnia okulistyki łączy korytarz niedaleko izby przyjęć z korytarzem, którym można się przedostać do rezonansu, czy w kierunku bloku operacyjnego (nie to piętro). Niezwykłość tych miejsc polega na tym, że miedzy godz. 8 a pewnie 15 jest tam jak w autobusie w godzinach szczytu, tyle że bez klimy i bez okien. Pacjenci, gabinety, pokrzykujący asystenci lekarzy, ciągłe przechodzenie z drzwi do drzwi z papierami. Ale po 15 wszystko zamiera i panuje cisza. Znów jakimś cudem taśmociąg potrzebujących pomocy i tą pomoc im dających nigdzie nie nawalił. Cud.

******************************************************************************************************************

Dziękuje wszystkim bardzo mocno za przekazanie Hani 1%. Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
21:09, bartosz.raj , Poważnie
Link Komentarze (2) »
piątek, 18 maja 2018

I tą wywrotową myślą zaskoczyła mnie, dumnego pracownika najlepszego internetowego serwisu sportowego w Polsce, ikonka młodsza podczas powrotu któregoś wieczora z kolejnego białego nabożeństwa w kościele. Dorwała się mianowicie do prasy darmowej i lokalnej, gdzie przykuł jej uwagę (brawo redaktor!) tytuł artykułu na pierwszej stronie "Plac zabaw z horroru" i rozbawił podpis pod zdjęciem (brawo redaktor!), który głosił, że piaskownica zamieniła się w ogródek.

Pomijając nabicie tekstu słowami nudnymi typu przetarg i konserwacja Maja dowiedziała się z niego o co chodzi i mnie, prowadzącego w tym czasie samochód, uświadomiła. Ponadto bardzo szybko odkryła, dlaczego gazety w tej postaci szans już nie mają, bo kiedy artykuł okazało się, że rozlewa się na stronę trzecią, to przełożenie stron w aucie okazało się beznadziejnym zadaniem, co Maja skwitowała: Powinny być szyte. Albo być na tablecie.

Nie jest to wpis na blogu o charakterze fundamentalnym, ale jako człowiek związany z mediami od blisko 20 lat, który zaczynał pracę w prasie, kontynuował w prasie, rozwijał w jeszcze jednej prasie, by wreszcie trafić do internetu i tam pozostać z satysfakcją przez równe 10 lat, nie mogłem odmówić sobie tej zarazem lakonicznej, jak i trafnej definicji: To co czytasz, ma być ciekawe. Na tyle ciekawe, by przekładać czytanie nad mycie się w wannie. A to już dobitny dowód na przekazane przeze mnie geny.

DSC_00841
PS. Moja starsza ikonka wraca właśnie z zielonej szkoły, po udanej towarzysko i wydarzeniowo oraz nieudanej pogodowo wycieczce. wreszcie dziś będę spał spokojnie.

******************************************************************************************************************

Dziękuje wszystkim bardzo mocno za przekazanie Hani 1%. Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
14:07, bartosz.raj , Z pieluchy
Link Komentarze (1) »
środa, 16 maja 2018

Równo rok temu wrzuciłem na pewien niedobry portal społecznościowy, z którego wszyscy niemal korzystają, a teraz nagle oburzają się, że wyświetla nam reklamy, takie oto zdjęcie, o czym zresztą ten serwis przypomniał mi sam:

DRHRYE
Jeszcze wtedy nie wiedziałem, że koniec - przynajmniej chwilowy - gigantycznych problemów jest bliski. Wstrzymana pół roku wcześniej chemioterapia zaczęła działać a 26 maja Hanuta wyszła ze szpitala po kolejnej operacji wymiany zastawki w główce. I to, po kilku miesiącach walki i nerwów, najokropniejszego pół roku w historii, wreszcie zadziałało pozytywnie. Od tamtej pory wraca do CZD "tylko" na operacje kręgosłupa. Phi... złamany pręt, wychodzący pręt, za krótki pręt. Pikuś.
Dziś Hania (i Maja) wygląda tak:

IMG_20180505_115023_095
I kolejny rezonans pokazał, że ani śmieć się nie rozłazi
(wręcz przeciwnie), ani jamy w kręgosłupie odpowiedzialne za bezruch nóżek - nie pojawiły się, skutecznie pompowane przez zastawkę i dren w kręgosłupie. Następny rezonans dopiero pod koniec sierpnia i na początku września wielka operacja kręgosłupa. Ten rok siedzenia na tykającej bombie, która jednak nie eksplodowała, jest zapisem jej i lekarzy ogromnego sukcesu. A nagrodą zań, to gdzie jest teraz - na zielonej szkole ze swoją klasą. Całe 5 dni. Rok temu stanowczo zaprzeczyłbym możliwości, że tam pojedzie. Niewyobrażalne to było. Nadal trochę jest. Nie dzwoni do ojca, bawi się z rówieśnikami, na równi niemal bierze udział we wszystkich atrakcjach, poznaje przekleństwa i imprezuje. Moc!

My w tym czasie a Mają uduchawiamy się podczas białego tygodnia. Moja ikonka młodsza wyglądała na Komunii pięknie. Teraz nie ma czasu poszaleć na nowym rowerze, bo po szkole gnamy do domu, wcinamy coś na szybko i gnamy z powrotem do kościoła. Niby jest cały tydzień ze mną, ale widzę jej jakby niewiele więcej niż zazwyczaj, tyle co rano przed szkoła i najczęściej w samochodzie w drodze gdzieś. Przy okazji obu tych kolorowych tygodni - zielonego Hani i białego Mai dociera do mnie coraz intensywniej jakie one są już duże. Starsza kompletuje kosmetyczkę, potrzebuje perfum, młodsza dba o każdy szczegół ubioru, nie pozwala rano zmusić się do ubrania dłuższych spodni, bo "nie pasują do sweterka".

32313942_1576339555808205_3676535552049414144_n
Muszę nauczyć się instrukcji obsługi nastolatek.

 ******************************************************************************************************************

Dziękuje wszystkim bardzo mocno za przekazanie Hani 1%. Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
14:06, bartosz.raj
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 maja 2018

Kochani! Inaczej tego wpisu zacząć się nie da. Moi redakcyjni koledzy zakrzyknęliby nawet: Najlepsi! Jesteście najlepsi! Wraz z datą moich kolejnych nieistotnych urodzin minął też termin rozliczania się pit-owego a wraz z nim przekazywania 1% swoich podatków. Jak co roku decydowaliście się wpisać tam KRS i dane Hani, przekazując pieniądze na konto Fundacji Zdążyć z Pomocą, gdzie moja ikonka od 6 lat ma swój "bank na najważniejsze potrzeby". Wiem, bo dopytywaliście o numerek i dane.

Ilu z Was i na jaką sumę w sumie zdecydowało się przekazać Hani 1% - tego nie wiem. Bo Fundacja rozlicza te wpłaty dopiero późną jesienią. Wiem natomiast, że ile by tego nie było, ile by Wasz 1% nie wynosił - czy jest to kilkadziesiąt złotych czy kilka groszy - to jest to jedna z najpiękniejszych rzeczy jaka spotkała ją i mnie, jej pomagiera w chorobie, od koszmarnego 2012 roku, kiedy wszystko co złe się zaczęło. Chciałbym Wam każdemu z osobna mocno podziękować za każdy 1 PLN. Dzięki Wam znika gigantyczny problem braku pieniędzy na ratowanie jej życia i zdrowia. Dzięki tym pieniądzom Hania ma wygodny wózek, gorsety, ortezy, specjalne buty, rehabilitację - wszystko co może jej pomóc. Z serca i z głowy spadł dzięki Wam wielki ciężar, jakim była myśl: "A co jeśli się pogorszy i trzeba będzie kupić coś pilnie, nagle opłacić? Skąd na to wezmę?". Właśnie na koncie Fundacji leżą nietykalne środki, które można wydać wyłącznie na leczenie i ćwiczenia.

Nie umiem wyrazić Wam słowami wielkiej wdzięczności, mimo że wiele osób mówi mi, że jestem całkiem wygadany.

Często pisaliście do mnie, czy to na facebooku, czy w mailach, pytając o dane Hani do wypełnienia 1%, że nie ma za co, że to nic takiego, że cieszycie się, że możecie choć trochę pomóc, że przecież to łatwe. Ja dziękowałem wiedząc, że jest to za każdym razem wielki, piękny gest, który nie każdemu udaje się wykonać.
W ostatnich dniach Hanię spotkało też kilka smutnych spraw. Od operacji i przywleczonej znikąd ponoć niezaraźliwej, ale dokuczliwej choroby wirusowej, do uświadomienia, że nie wszyscy ludzie na jej drodze będą zawsze zwyczajnie fajni, przyjaźni, czy normalni.
Prababcia Hani, dziś pięknego już wieku, ustanowiła dla niej specjalny fundusz, który co miesiąc do 18-ego roku życia ikonki mojej miał dawać stałą sumę na konto Fundacji, czyli do wykorzystania wyłącznie na pomoc w leczeniu. Niestety, gdy starsza pani zaniemogła poważniej, i nie dopytuje już przez telefon czy wszystko w porządku, pieniądze dla Hani przestały płynąć. Zostały zatrzymane przez "najbliższą" osobę, która przejęła kontrolę nad kontem prababci. Więcej o tym pisać mi się nie chce, z obrzydzenia. Bardzo to smutne, trudno wytłumaczalne nawet dla tak mądrej dziewczynki.

Piszę o tym, żeby jeszcze mocniej podziękować Wam za pomoc. Obyście nigdy nie spotkali na swojej drodze osób, które wykorzystują słabość innych. I aby Hania zawsze spotykała takich przyjaciół, jak Wy. Bardzo, bardzo dziękujemy!

DSC_0174

Fot. 20 kwietnia, Centrum Zdrowia Dziecka, V piętro, neurochirurgia, windy medyczne. Hania jakieś 27 minut przed uśpieniem do 26. operacji. Pod głową wierna towarzyszka od 2012 r. na każdym zabiegu, jedyny świadek (poza lekarzami) tego co się dzieje na sali operacyjnej. W dłoniach najlepszy sprzęt do odstresowania, tłoczący prosto do uszów głupawkę z youtube'a.
*****************************************************************************************************************

Jeśli nadal chcecie Hani pomagać - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
piątek, 27 kwietnia 2018

Przestraszyłem ponoć jednym ze zdań, że w CZD wydarzyło się coś złego i dlatego zostaliśmy w szpitalu dłużej. Zatem prostując: Hania jest już w domu, operacja wydaje się, że się udała i nie będzie nieść ze sobą żadnych dodatkowych komplikacji. Zdejmowanie szwów zaplanowane jest na 2 maja. Ale faktycznie mogła wyjść z przybytku uzdrawiającego wcześniej, gdyby nie zlecone badania. Po kolei.

Jeszcze w czwartek przed operacją, ale już po zakłuciu w port, zauważyłem, że jej lewa ręka, ta bliżej portu, opuchła widocznie między ramieniem a łokciem. Zwaliłem to na fakt, że Hania po zakłuciu jest bardzo ostrożna, wręcz przewrażliwiona i ręką mniej rusza. Kiedy w sobotę, już po operacji, ręka wciąż wydawała mi się grubsza, powiedziałem o tym lekarzowi. Szybkie badania i wywiad pozwolił się uspokoić na tyle, że to żadna zakrzepica ani nic takiego, bo ręka jest ciepła, tętno jest, nie sinieje. Ale na wszelki lekarz zlecił badanie USG Dopplera. Było w nocy z soboty na niedzielę, potem jeszcze przed godz. 2 pojawił się chirurg, który potwierdził, że raczej nic się złego nie dzieje, ale zasugerował kolejne badania.

Potem zaczęły się dziać dziwne rzeczy i to szybko. Badania się nie odbyły, bo inny lekarz wytłumaczył, że są zbyt inwazyjne, za to nagle weszła pani ze strzykawką, i dawaj że w brzuch dostanie na wszelki wypadek lek przeciwzakrzepowy. Ryk Hani rozniósł się po wszystkich piętrach i zmusił lekarza (jeszcze innego) do rezygnacji z tego pomysłu. Napisać, że triumfowała, to nic nie napisać. Miała czekać na badanie w środę. Powtórzony Doppler nie pokazał nic nieprawidłowego. Żyły są, krew płynie. Do domu. Ręka trochę zmalała, ale widocznie wciąż jest inna. Pytanie, czy taka jej teraz uroda, czy może coś przegapiłem i była już grubsza wcześniej? Nie boli, ściska, więc zostawmy to na razie.

Wcześniej, jeszcze przed szpitalem, okulista w rejonie, stwierdziła, że Hania może mieć jakiś obrzęk w oku, na które skarży się, że słabiej poniżej pola widzenia w nim widzi. Ikonka mówiła o jakiejś plamce. Neurochirurdzy w CZD załatwili konsultację w poradni specjalistycznej, dzięki czemu nie musiała na wizytę czekać rok (nawet jeśli przesadzam, to nie za bardzo). Po badaniach wszelakimi nowoczesnymi sprzętami, niektórymi przywiezionymi przez WOŚP raptem 2 miesiące temu, wyszło, że Hania ma trwałe uszkodzenie siatkówki, w jednym miejscu, na zdjęciach widoczne jak coś jak blizna. Stwierdzenie od czego to się stało jest dziś niemożliwe, lekarz-okulista uznał, że możliwe są różne przyczyny, w tym toksykologiczna. Jak rozumiem - od chemioterapii. Czemu pojawiła się ponad rok od zaprzestania chemii - nie wiadomo. Może z tego samego powodu, dla którego leki chemiczne podawane Hani też zadziałały długo po zakończeniu terapii. Ma co miesiąc odwiedzać poradnię. Zobaczymy co się z tego wykluje.

DSC_01821

Tyle zła. Dobra więcej. Wróciła do szkoły, na ćwiczenia, na śpiew, planuje wyjazd na zieloną szkołę, weekend i wakacje. Dzięki za wsparcie podczas tej i wszystkich innych operacji oraz pobytów w szpitalu. Strasznie pomagacie.

*****************************************************************************************************************
TYLKO DO 30 KWIETNIA MOŻECIE PRZEKAZAĆ SWÓJ 1% HANI. BARDZO PROSZĘ

W formularzu PIT wpiszcie numer KRS 0000037904
W rubryce „Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%”
podajcie proszę: 18757 Raj Hanna

Jeśli już się rozliczyliście a i tak chcecie nam pomóc - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

BARDZO DZIĘKUJĘ

sobota, 21 kwietnia 2018

Oczywiście, że tytuł wpisu trochę rodem z zajawień internetowych, a może też i zdjęcie żadnej wartości artystycznej za sobą nie niesie, jednakże wykorzystuję te proste narzędzia wizualnej narracji (serio ja to napisałem?) by przekazać jedną prostą rzecz: są w szpitalu chwile, które na zawsze zostaną przeze mnie zapamiętane. Te straszne zapisują się same, te piękne, jak ta, potrzebują kronikarza.

Obudziła się jakieś dwie godziny po operacji. Przez blok przeleciała jak TGV. Pomachałem jej na sali przedoperacyjnej, uprzedzając członków ekipy nasennej, że delikatnie proszę o przenoszenie na stół, wsiadam w samochód i nim dojechałem do pracy (bo nie lubię siedzieć i czekać, wolę zająć się czymś) dostałem SMS że jest już na sali wybudzeń. Jak zawróciłem i wróciłem była już na górze na oddziale. Spała po 26. operacji, tym razem znów kręgosłupa. Szybka piłka, 30-40 minut, nawet bez intubowania.

Ocknęła się po narkozie jakieś godzinę-dwie później. Oczy rozbiegane szukały sensu w tym co widzą. Powiedziała: Tatuś! Uśmiechnęła się, napiła, obróciła, a ja nie musiałem pytać jak jest. Chwyciła mnie za dłoń i znowu zasnęła. Tych kilka sekund nadaje sens wszystkiemu.

IMG_20180420_144503_080

Ps. O próbach komunijnych Majki i co będzie z Hanią 7 września - napiszę, obiecuję.

*****************************************************************************************************************
A MOŻE PRZEKAŻECIE SWÓJ 1% HANI? BARDZO PROSZĘ

W formularzu PIT wpiszcie numer KRS 0000037904
W rubryce „Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%”
podajcie proszę: 18757 Raj Hanna

Jeśli już się rozliczyliście a i tak chcecie nam pomóc - będę szczęśliwy i wdzięczny:

Numer konta Hani:
13 1140 2017 0000 4702 0379 7818

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą nie daje nam możliwości korzystania z pieniędzy przed ich wydaniem. A nie zawsze starcza, żeby założyć i potem czekać na zwrot kilka tygodni. Rozumiem, że jest to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, którzy żerują na cierpieniu dzieci. Jeśli uznacie, że jestem dość uczciwy, by nie oszukiwać córki, możecie wybrać, na które konto wysłać pomoc.

Numer konta fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą:

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem: 18757 Raj Hanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

BARDZO DZIĘKUJĘ

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 53